Motivating through competition
Yarışma ile motivasyon
  1. Tez No: 481967
  2. Yazar: GÖKÇE GÖKKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP ENVER ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Tam ödemeli ihaleler efor sarf etmenin kazanmadan bağımsız olarak maliyetli olması açısından farklı müsabakaları anlamamıza yardım eder ve bu nedenle son zamanlarda yoğun ilgi görmüştür. Diğer ihale çeşitlerinden farklı olarak, müzayede tasarımcıları hedeflerine bağlı olarak bu maliyetten faydalanabilirler. Müzayede tasarımcısına fayda sağlayacak şekilde toplam efor eniyilemesi tam ödemeli ihaleler çerçevesinde çalışılmıştır. Fakat literatürde tanımlanan ihale ödülleri, oyuncuların efor seviyelerinden bağımsız olarak tayin edilmektedir. Bu çalışmada ödülü oyuncuların efor seviyelerine bağlı olarak belirlemede iki ana neden vardır. İlki, ödülü eforlara bağlı olarak tanımlamak ihale tasarımcısı açısından eforlardan bağımsız duruma göre daha faydalı olabilir. İkincisi, böyle bir oyunun denge nitelikleri oyuncuların ödüle verdiği değer ile sarf ettikleri efor arasındaki ilişkiyi anlama açısından kullanışlı olabilir (olacaktır). Çalışmamızdaki ihale yapısında elde edilen denge nitelikleri, literatürde ödülün önceden belirlendiği ihalelerden önemli ölçüde farklılaşmaktadır. Daha da önemlisi, toplam eforu motive etme yoluyla modelimiz ihale tasarımcısına daha yüksek bir fayda sağlamaktadır. Bu nedenle, içsel ödül modelimiz deneysel çalışmalarda oyuncuların kendi aksiyonlarına verdikleri değeri anlamada önemli bir araç olabilir (olacaktır). Çalışmamız, yarışmada sarf edilecek toplam eforla ilgilenen ihale tasarımcısı için ödülü toplam efora bağlı kılmanın faydalı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
All-pay auctions have received considerable attention since they provide insight about wide range of competitions where effort is costly regardless of winning or losing. Unlike other types of auction, auctioneer could benefit from these sunk costs depending on his objective. The problem of maximizing total expected effort in all-pay auctions has been studied to manage the sunk costs favoring the designer. However, current literature lacks identifying dependence of prize valuation in ones effort in these games. This dependence is interesting to analyze for two reasons. First, from the designer's perspective, conditioning the prize on the effort could be profitable. Second, the equilibrium characteristics of such a game could be helpful in understanding bidding behavior by identifying the relation between the perception of the prize and their efforts. The result of our analysis show that the equilibrium characteristics significantly differ from the current literature where the prize is predetermined. Moreover, in motivating higher total effort, our model achieves higher designer surplus. Therefore, endogenous prize model could be a valuable tool in experimental studies for understanding players' valuation of their action. Moreover, conditioning prize on the total effort can be beneficial for a designer interested in maximizing the total effort.