Essays on procurement contracting
Satınalma sözleşmeleri üzerine makaleler
- Tez No: 780185
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ERHUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Stanford University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dış kaynak kullanımı, özellikle imalat endüstrisinde giderek yaygın bir uygulama haline geldikçe, firmalar mal ve hizmet tedariki için dış tedarikçilere güvenmektedirler. Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı'nın 2006 yılı raporuna göre, ABD imalat endüstrisinde elde edilen gelirin yaklaşık yarısı satınalma için harcanmaktadır. Bu nedenle, firmaların rekabet avantajını korumak için satınalma süreçlerini düzene koymaları kritik önem taşır. Satınalma sözleşmeleri, firmaların piyasadaki belirsizlikleri yönetmeleri için yararlı araçlardır. Bu tezde, tedarikçilerin maliyetleri konusunda belirsizlik olduğunda satınalma sözleşmelerinin tasarımı ve tedarik zincirlerinde en iyi sözleşme yapısı çalışılmaktadır. Üretici ve tek bir tedarikçiye sahip basit bir tedarik zincirinde, üretici, asimetrik tedarikçi maliyet bilgilerinin etkisini en aza indirmek için akıllı satınalma sözleşmeleri tasarlayabilir. Bölüm 2'de, basit ancak verimli satınalma sözleşmeleri araştırılmaktadır. Asimetrik tedarikçi maliyet bilgisi altında optimal satınalma sözleşmelerine ilişkin iyi bilinenbir şekilde kuramlaştırılmıştır. Ancak pratikteki sözleşmeler, sıklıkla teorinin öngördüğünden daha basit biçimlerde oluşmaktadır. Satınalma sözleşmelerindeki basitlik ve karlılık arasındaki ödünleşim incelenmektedir. Sonuçlarımız, asimptotik olarak optimal olan artımsal miktara bağlı indirim sözleşmelerinin, üretici için oldukça verimli olabileceğini göstermektedir. Bu, pratikte bu sözleşmelerin sık kullanılmasının başka bir açıklamasıdır. Birçok tümler tedarikçi olan tedarik zincirlerinde, üreticinin asimetrik tedarikçi maliyet bilgisini yönetmek için iki aracı vardır: sözleşme tipleri (basit veya karmaşık) ve sözleşme yapısı (yetkilendirme veya kontrol). Bölüm 3'te, bu iki aracın satınalma üzerindeki etkisi incelenmektedir: Bir üretici, ya bileşen tedarikini 1. Kademe tedarikçisine devretmeli ya da hem 1. kademe tedarikçisi hem de 2. kademe bileşen tedarikçisiyle ayrı ayrı sözleşme yaparak bileşen satınlamasını kontrol etmelidir. Her iki tedarikçinin özel maliyet bilgilerinin olduğu ve üreticinin ise maliyeti tedarikçi firmalar tarafından bilinen veya bilinmeyen alternatif bir tedarik kaynağı olduğu varsayılmıştır. Firmaların istenilen karmaşıklıkta sözleşmeler kullanabileceği varsayımı altında, üreticinin bileşen satınalmasının kontrolü veya yetkilendirilmesi durumunda aynı beklenen kara sahip olacağı tespit edilmiştir. Ancak firmalar tek-fiyatlı basit sözleşmeler kullanırsa, üretici, 1. kademe tedarikçisinin maliyetinin yüksek olma olasılığına ve alternatif kaynağın maliyetine bağlı olarak, yetkilendirme veya kontrol ile kesin daha fazla beklenen kar elde edebilir. Sayısal bir çalışma ile geniş bir parametre setinde üreticinin yetkilendirme veya kontrol kararını doğru şekilde vermesi durumunda, tek-fiyatlı sözleşmeler kullanarak neredeyse karmaşık optimal sözleşmelerden elde edeceği beklenen kara sahip olacağı gösterilmiştir. Ancak, üreticinin bileşen satınalmasını yetkilendirme veya kontrol etme konusunda doğru kararı vermesi durumunda, tek-fiyatlı sözleşmelerin verimliliği sağlanabilmektedir. 4. bölümde, önceki bölümdeki temel modelimizi genişleterek, bileşen satınalmasında en iyi sözleşme yapısını belirlemede kritik rol oynayan ek faktörlerin de olduğu gösterilmektedir: tedarikçilerin maliyetlerindeki korelasyon, 1. kademe tedarikçisinin 2. kademe tedarikçisinin maliyeti hakkındaki bilgi kalitesi ve kendi özel maliyet bilgilerine sahip birden fazla 2. kademe tedarikçisinin varlığı. Bu tez çalışmasında, asimetrik tedarikçi maliyet bilgisi altında bileşen satınalmalarına ilişkin bir kılavuz sunulmaktadır. Akıllı satınalma sözleşmeleri ve uygun şekilde tanımlanmış sözleşme yapıları ile asimetrik tedarikçi maliyet sorununun etkisi minimize edilebilir.
Özet (Çeviri)
As outsourcing has become an increasingly common practice, especially in the manufacturing industry, firms rely on external suppliers to procure goods and services. According to the U.S. Department of Commerce's 2006 report, approximately half of the revenue generated in the U.S. manufacturing industry is spent on procurement. Hence it is critical for firms to streamline procurement processes to maintain a competitive edge in the market. Procurement contracts are helpful arsenals for firms to manage uncertainties in the market. In this dissertation, we are interested in the design of procurement contracts as well as the best contracting structure in supply chains when there is uncertainty about the suppliers' costs. For a simple supply chain with a manufacturer and a single supplier, the manufacturer can design smart procurement contracts to minimize the impact of the asymmetric supplier cost information. In Chapter 2, we search for simple yet efficient procurement contracts. The theory on optimal procurement contracts is well-established under asymmetric supplier cost information. However, contracts in practice frequently take simpler forms than what the theory predicts. We examine the tradeoff between simplicity and profitability of a procurement contract. Our results show that incremental quantity discount contracts, which are asymptotically optimal, can be highly efficient for the manufacturer. This is yet another explanation for the frequent use of these contracts in practice. In supply chains with many complementary suppliers, the manufacturer has two instruments to handle the asymmetric supplier cost information: contract types (simple versus complex) and contracting structure (delegated versus controlled). In Chapter 3, we study the impact of these two instruments on procurement: A manufacturer must choose to delegate component procurement to its tier-1 supplier, or to control component procurement by contracting with both the tier-1 supplier and the tier-2 component supplier. Both suppliers have private cost information and the manufacturer has an alternative source of supply with cost that may be known or unknown to the suppliers. We validate that if the firms may use arbitrarily complex contracts, then the manufacturer has the same expected profit with delegation as with control of component procurement. If, however, the firms use simple price-only contracts, then the manufacturer may achieve strictly greater expected profit with either delegation or control, depending upon the likelihood that tier-1 supplier's cost is high and the cost of alternative source. A numerical study shows that over a wide range of conditions, if the manufacturer chooses delegation versus control correctly, then she achieves nearly as much expected profit with price-only contracts as with the complex optimal contracts. The efficiency of price-only contracts, however, is contingent on the manufacturer making the right decision to delegate or control component procurement. In Chapter 4, we extend our base model in the previous chapter to show that there are additional factors that also play a critical role in determining the best contracting structure in component procurement: correlation in suppliers' costs, the quality of tier-1 supplier's information about tier-2 supplier's cost, and the existence of multiple tier-2 suppliers each with its own private cost information. In this dissertation, we provide a how-to guide for component procurement under asymmetric supplier cost information. With smart procurement contracts and appropriately defined contracting structures, the impact of asymmetric supplier cost problem can be minimized.