Effect of interference in autobiographical memory
Otobiyografik bellekte ket vurmaya bağlı bozulma
  1. Tez No: 481979
  2. Yazar: BÜŞRA TANRIVERDİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ GÜLGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ket vurma belleğin yeniden düzenlenmesinde önemli bir rol üstlenir. Yakın zamanda ket vurmanın bu düzenleyici rolünün otobiyografik belleği nasıl etkilediği ve ket vurmaya yol açan faktörler tespit edilememiştir. Bu araştırma, farklı otobiyografik anıların ket vurmaya açık olup olmadığını araştırmaktadır. Bu araştırmada, yüz kırk yedi katılımcı bir yakın zaman tatili, bir geçmiş zaman tatili ve bir kaza anısı anlatmıştır. Katılımcılar aynı olayları bir hafta arayla iki kez anlatmış ve ikinci hatırlamanın başında rastsal gruplara ayrılarak farklı ket vurma süreçlerine maruz bırakılmışlardır. Buna göre, bir grup yaşadıkları ama daha önce anlatmadıkları bir tatil anısını anlatmış, ikinci bir grup da gelecekte yaşayacakları bir tatili hayal ederek bu hayali anlatmıştır. Üçüncü grup kendilerine ait olmayan bir tatil anısını, dördüncü grup ise kendilerine ait olmayan bir okul anısını okuyarak bu anılar hakkında konuşmuştur. Ket vurma süreçlerinin sonunda her gruptaki katılımcılar birinci hafta anlattıkları olayları yeniden anlatmıştır. Kontrol grubu olan beşinci grup ise hiçbir ket vurma sürecine maruz bırakılmadan bir önceki hafta anlattıkları anılarını yeniden anlatmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, farklı ket vurma süreçlerine maruz kalan gruplar arasında hatırlanan anıların bozulmasına ilişkin bir farklılık bulunmamıştır. Fakat gruplar birleştirilerek yapılan analizler göstermiştir ki, yakın zamandaki tatil anılarına ait ay, zaman ve olaydaki diğer insanlara ilişkin detaylar, geçmiş zamanlı tatil anılarına göre daha az hata ile hatırlanmıştır. Ayrıca, katılımcıların tekrarlanan olaylara (tatil) ait yıl ve olaydaki diğer insanlara ilişkin detayları tekrarlanmayan olaylara (kaza) göre daha fazla değiştirdiği, olaya ait ay detayını ise daha az değiştirdiği gözlenmiştir. Olaya ilişkin mekan bilgisi hiçbir anı türünde değişiklik göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Interference plays an important role in reorganization of memories. Yet, the direction of this reorganization was left unexplained as well as the factors that lead to interference in autobiographical memory. This study aimed at investigating the types of memories that are more or less susceptible to interference. One hundred and forty-seven participants reported two holiday memories (one recent and one remote), and one accident memory in the first session, and retrieved the same event memories in the second session. In the beginning of the second session, participants were randomly assigned to four different interference conditions. One group had interference that was induced by telling a third holiday memory of theirs. One group was asked to imagine a future holiday. In third group, interference was manipulated by making participants read another person's holiday memory. In the last experimental group, interference was induced by asking participants to read the school memory of another person. The control group did not have any interference condition. Results revealed that the groups did not differ in terms of how they remembered the details, thus our interference manipulations were not successful. Recent memories compared to remote memories were found to be less prone to errors in remembering month, year, and other people in the event details. Also, repeated events (holidays) compared to unique events (accidents) were more prone to errors in remembering year and other people details, but less prone to errors in retrieving month details. Place detail was protected against interference in all types of memories.