The role of health in economic growth
Sağlığın ekonomik büyümedeki rolü
  1. Tez No: 481984
  2. Yazar: ÖZDEMİR TEKE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AĞAN KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Econometrics, Economics, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sürdürülebilir ekonomik büyüme beşeri sermayeye oldukça bağılıdır. Daha iyi sağlık koşulları, beşeri sermayenin de kalitesini etkiler. Sağlık göstergeleri de beşeri sermayesi için iyi bir gösterge olabilir. Bu çalışmanın amacı, sağlığın uzun dönem ekonomik büyüme üzerindeki etkisine ışık tutmaktır. Bu çalışmada, panel en küçük karelerer yöntemi kullanılarak, gelir ve coğrafi bölgelre göre sınıflandırılan seçilmiş ülke gruplarında sağlığın uzun dönem ekonomik büyüme üzerindeki etkisi çeşitli kontrol değişkenleri de dikkate alınarak incelenmiştir. İlk modelde ortalama yaşam beklentisi 1960-2014 arası dönemler için sağlık göstergesi olarak kullanılmıştır. İkinci modelde ise kişi başına düşen sağlık harcamaları büyümesi 1995-2014 arası dönemler için sağlık göstergesi olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainable economic growth depends heavily on human capital. It is also well-established that higher quality of health affects the quality of human capital. And health indicator can be considered as a good proxy for human capital. The purpose of this study is to shed some light on the empirical nature of the health role on the long-run economic growth. In this study, two different models are used to see health role on the long-run economic growth using panel least squares method with fixed effects by considering various control variables for the selected group of countries that are classified by income group and geographic region. In the first growth regression, life expectancy is used a health indicator over the period from 1960 to 2014 with 10-year average. In the secong growth regression, health expenditure per capita growth is used as a health indicator over the period from 1995 to 2014 with 5-year average.