Eşitsizlikler konusunun öğretiminde dinamik matematik yazılımı geogebra kullanımının matematik tutumuna etkisi
Effect on mathematics attitude of dynamic mathematic software the geogebra utilizati̇on at inequalities subject's teachi̇ng
  1. Tez No: 482004
  2. Yazar: BURCU DANKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KIRCI SERENBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Matematikte ve matematik öğreniminde, matematiksel kavramlar çok önemlidir. Yeni matematiksel yapıların kurulabilmesi doğrudan doğruya ön öğrenme ve oluşumlara bağlanmaktadır. Matematiksel kavramların çoğu üst düzeyde bilişsel etkinliği gerektiren soyut kavramlar olduğu için öğrenmeyi zorlaştırmaktadır. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bu kavramların bilgisayar yazılımları ile canlandırılabilmesi olanaklı duruma gelmiştir. Matematik dersine özgü yazılımlar ile soyut kavramlar somutlaştırılabilmekte ve öğrenci için kavranması daha kolay hale gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, dinamik matematik yazılımlarının öğretimde kullanılmasının, öğrencilerin matematik dersine karşı tutumlara etkisinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini Ankara ilinin Çankaya ilçesindeki ortaokulların 8. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem, Ankara ilinin Çankaya ilçesindeki bir ortaokulun 8-D ve 8-E sınıfı öğrencilerinden seçkisiz örneklem seçme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışmada öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumları ölçmek için Matematik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Matematik dersinin eşitsizlik konusunun anlatımına başlanmadan önce matematik tutum ölçeği ile veriler alınmıştır. Eğitim sonrasında öğrencilere matematik tutumlarındaki değişimi görebilmek üzere Matematik Tutum Ölçeği tekrar uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS ile analiz edilmiş, yapılan analizler sonrasında bilgisayar destekli eğitimin öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumlarına olumlu yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The creation of concept maps in mathematics education and in mathematics is very important. New mathematical structures can be formed so that the front is directly connected to the learning and formation. Mathematical concepts most of the top-level cognitive activity makes it difficult to learn because they are abstract concepts that require. The development of computer technology has become able of these concepts in conjunction with computer software to be played with. Mathematics course-specific software, it is becoming easier to understand and abstract concepts can be illustrated for the student. The purpose of this study the educational use of dynamic mathematics software on students ' academic achievement and attitudes towards mathematics to determine the impact on the students. The participants of this research in secondary schools in çankaya district of Ankara 8. Formed by students of the class. The sample was decided to select a random sample from a middle school 8-D and 8-E students in a district of Ankara. In the study to measure the level of student achievement achievement test, mathematics attitude scale was used to measure attitudes towards mathematics. Before starting the description of the issue of inequality in math class, mathematics attitude scale data has been received, pre-education math course grades for the previous year's achievement levels of groups were used. After the training, the students achievement test, mathematics attitudes after a mathematics class at the same time to scale back in order to see the change in attitude was applied. The collected data analyzed with SPSS, after the analysis, computer assisted Instruction on students ' achievement has a positive effect on inferred that it was. A slight increase was observed in relation to attitudes towards mathematics in the experimental group.