Toplam kalite yönetimi ile firma performansı arasındaki ilişkide etik iklim'in aracı değişken rolü
The mediating role of ethical climate on relationship between total quality management and firm performance
  1. Tez No: 482005
  2. Yazar: ÖYKÜM KARÇIKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ŞEHİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin farklı bölgelerinde imalat sektörlerinde faaliyet gösteren (özel sektör) işletmelerde toplam kalite yönetimi (TKY) ile firma performansı (yenilik performansı-finansal performans-çalıĢan performansı) arasındaki ilişkide etik iklim'in aracı değişken rolü incelenmiştir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi uygulanmıştır. Anketlerin bazıları yüz yüze görüşülerek ve bazıları da e-posta yoluyla doldurulmuştur. Toplamda 300 anket gönderilmiş, eksiksiz doldurularak geri dönen 215 geçerli anket verisi elde edilmiştir. Yapılan literatür taraması sonucu araştırma modeli kurgulanmış ve hipotezler oluşturulmuştur. Modelde yer alan değişkenler arasındaki ilişkileri ölçmek için çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Regresyon analizleri SPSS istatistiksel paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda TKY uygulamaları ile firma performansı (yenilik performansı-finansal performans-çalışan performansı) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu ve bu ilişkide genelde etik iklim alt boyutlarından yardımsever iklim'in kısmi aracılık rolü olduğu yalnızca TKY ile çalışan performansı arasındaki ilişkide etik iklim'in alt boyutlarından hem yardımsever iklim hem de ilkeli iklim'in kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Etik iklim'in alt boyutlarından olan egoist iklim'in ise kısmi aracılık role katkısı olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of ethical climate on relationship between total quality manegement (TQM) and firm performance (inovation performance, financial performance, employee performance) is investigated in manufacturing firms where in different regions of Turkey. As data collection method, questionnaire technique was chosen. Some of these questionnaires were conducted face to face, some of them were collected by e-mail. In total, 300 surveys were sent and 215 of them were collected as valid. Depending on literature review resurch model was developed and hypotheses were formed. Multiple regression analysis were used to measure the relationship among variables. Regression analysis were performed with SPSS software program. In a consequence of this research there is statistically significant relationship between TQM practices and firm performance (inovation performance, financial performance, employee performance). In general, the partial mediating role of benevolence climate which is subdimension of ethical climate was detected in this relationship but the partial mediating role of both the benevolence climate and the principle climate which are subdimension of ethical climate was detected. The partial mediating role of Egoist climate which is subdimention of ethical climate wasn't detected.