Aşina soylu beylerin Çince mezar kitabeleri
Tomb epitaphs of Ashina clansmen
- Tez No: 482036
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN YAĞMUR GÖMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Eski Çin'de kültürel ve dini çeşitli ihtiyaçları başarıyla karşıladığı anlaşılan mezar kitabeleri, aynı zamanda kıymetli tarih kaynaklarıdır. Başta daha ziyade yüksek edebi beklentileri karşılamak üzere kaleme alınmış olsalar da, vefat eden kişiyle birlikte gömüldüklerinden günümüze değiştirilmeden ulaşabilmiş olmalarının yanı sıra, müteveffaya dair ayrıntılı bilgiler sağlamaktadır. Savaşlar, siyasi çalkantılar, evlilik yoluyla barış antlaşmaları ve çoğunlukla da kagan soyundan gelen beylerin çekişmeleri neticesinde, Kök Türklerin idareci Aşina sülalesinden bazı asilzadeler de Çin'e yerleşip burada vefat ettiğinden, adlarına mezar kitabeleri yazılmıştır. Bu asilzadelerden pek çoğunun biyografisi bulunmamaktadır, ancak mezar kitabeleri Çin yıllıklarındaki biyografilerden çok daha detaylı olduğundan, kaynaklarda anılmayan kişilerin mezar kitabelerindeki veriler dahi tarihteki boşlukları doldurabilmekte ve çelişkilere ışık tutabilmektedir. Bu çalışmada, Aşina soylu beylerin Çince mezar kitabelerinin dilimize kazandırılmasının yanı sıra, kitabelerdeki veriler vasıtasıyla Çin kaynaklarındaki Kök Türklere ilişkin hatalı bilgilerin ortaya koyulup düzeltilmesi ve ilgili kayıtlardaki eksikliklerin telafi edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tomb epitaphs which are understood to have effectively served many cultural and religious purposes in ancient China, are also valuable historical sources of the present. Having survived the passing centuries buried within tombs, they provide unrevised and also detailed data on the lives of the deceased, even though they were rather intended for satisfying high literary expectations in the first place. As wars, political turmoils, marriage alliances and mostly the conflicts between the princes of khagan lineage led some nobles of Ashina clan to settle and eventually be buried in China, they had the privilage of having tomb epitaphs buried in their graves, like most Chinese elites did. While only a few of them have biographies, since tomb epitaphs are much more detailed in content compared to Chinese histories, epitaphs of even those who are never mentioned in any accounts can make up for where traditional accounts fall short and offer an insight into contradictions. This thesis aims to introduce and translate tomb epitaphs of twelve Ashina noblemen, while revealing and correcting the relevant erroneous data in Chinese accounts, and compensating the shortcomings where possible via their content.