Toplumcu gerçekçi edebiyatın değişen dili: Orhan Kemal ve Kemal Varol romanları
The changing language of socialist realist literature: Novels of Orhan kemal and Kemal Varol
- Tez No: 482046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ CAN YAĞCI AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Journalism, Turkish Language and Literature, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Edebiyat, yarattığı estetik evren sayesinde gerçekliği yeniden form kazandırarak ifade eden toplumsal bir iletişim biçimidir. Bu tez, roman türü özelinde edebiyatta toplumcu gerçekçiliğin geçirdiği dönüşümü ele alarak, dil ve iletişim bağlamında gerçeklik algısının değişimini anlamayı amaçlamaktadır. Edebi yönelimler doğrultusunda birbiriyle ilişkilenen anlamsal ve biçimsel unsurların döneme özgü tarihsel ve toplumsal yansımalarının ne anlama geldiğini görebilmek için Türkçe edebiyatta toplumcu gerçekçiliğin seyrinden yararlanılmıştır. 1950'lilerin toplumcu gerçekçi eğiliminin 1980'lerden itibaren hakimiyetini kaybetmesinin ardından 2000'li yıllarla birlikte ivme kazandığı görülen yakın geçmiş toplumsal gerçeklerini mesele edinen edebi yaklaşımın özellikleri, tarihsel ve toplumsal gerçekliğin dil ile kurduğu karşılıklı ilişki bağlamında incelenmiştir. Orhan Kemal ve Kemal Varol romanlarının örneklem alanını oluşturduğu çalışmada, karşılaştırmalı yöntemle içerik analizi kullanılarak, her iki dönemin oplumcu yönelimlerinin benzerlik ve farklılıkları etrafında toplumsal gerçekliğin değişen çehresine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Literature is a kind of communication instrument which has created a new esthetics to explain reality. This thesis is aims to analyse how to novels are effeted by socialist realism's transformation and to understand it's language and communication. Semantic and morphological issues which are related to each other are benefited to explain historical (which is belong to related period of time) and social period to understand Turkish literature. Socialist realism of 1950 was going to ended in 1980 right after that in 2000 socialist realism was improving. This thesis is going to analyze features of literary approch which include social issues of the recent past and its relationship with language. There are some examples from Orhan Kemal and Kemal Varol's novels. There will comparative examples to analyze differences and similarities which is going to focus on socialist realism's differences.