Zheng He'nın yaptığı seyahatlerin Çin tarihindeki yeri ve önemi
Significance of Zhneg He's voyages in Chinese history
  1. Tez No: 482049
  2. Yazar: FATMA ECEM CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Marine, Eastern Linguistics and Literature, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
1405-1433 yılları arasında İmparator Yongle'nın emriyle düzenlenen Zheng He'nın Batı'ya Seyahatleri, Çin tarihine farklı bir boyut kazandırmıştır. Bu seyahatler; Ming Hanedanlığı'nın dış dünyaya açılmasına, dış dünyayının da Çin'i tanımasında önemli rol oynamıştır. Günümüzde“Ming Hazine Filosunun 7 Seyahati”adıyla ün kazanmış olan bu seyahatler; keşifler çağında yaşamış olan Vasco da Gama'nın Hindistan Seferi'nden 92 yıl önce yapılmıştır. 15. yüzyılda Portekizler'den önce Hint ve Pasifik Okyanusu'nda söz sahibi olan Ming Hanedanlığı, seyahatlerde barış politikası izlemiş, otuzdan fazla Güney Asya ve Güneydoğu Asya ülkesi ile diplomatik illişkiler kurmuştur. Bu diplomatik ilişkiler sayesinde Ming Hanedanlığı, Pasifik ve Hint Okyanusu'nda egemen konuma gelmiş ve 15. yüzyıl Çin ve dünya denizcilik tarihine damgasını vurmuştur. 1433 yılından itibaren ise deniz seferlerine devam edilmemesi kararı alınmıştır. Ming Hanedanlığı'nın bu politikası, Pasifik ve Hint Okyanusu'ndaki konumunu Portekizler'e bırakmasına neden olmuştur. Ming Hanedanlığı'nın dışa açılım politikasının ön planda olduğu Zheng He'nın seyahatlerine odaklanan bu çalışma, Ming Hanedanlığı'nın kuruluşundan İmparator Xuande dönemine kadar olan süreçte Ming İmparatorları'nın politikaları, Zheng He'nın Batı'ya Yedi Seyahati'nin Çin tarihi açısından önemi, seyahatlerin amacı ve seyahatlerin sonlandırılma nedenlerini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Zheng He's expedition to the West, organized between 1405 and 1433 by the behest of Emperor Yongle, brought a different dimension to Chinese history. These travels played a crucial role in both the Ming Dynasty's opening up to the outside world and the outside world's recognition of China. These travels, which have gained fame nowadays as the“The Seven Travels of Ming Treasure Fleet”, was made 92 years before Vasco da Gama's India Expedition, who lived in the age of discoveries. The Ming Dynasty, which had a say in the Indian and Pacific Oceans prior to the Portuguese in the 15th century, followed peaceful policies throughout the expeditions and established diplomatic relations with more than thirty South Asian and Southeast Asian countries. Thanks to these diplomatic relations, the Ming Dynasty became dominant in the Pacific and the Indian Ocean, marking the 15th century Chinese and world maritime history. From 1433 onwards, it was decided not to continue the marine expeditions. This policy of the Ming Dynasty made way for the Portugal to gain its place on the Pacific and Indian Ocean. This study, focusing on Zheng He's expeditions which is significantly based upon the policy of Ming Dynasty's outward opening, aims to investigate the policies of the Ming Emperors from the establishment of the Ming Dynasty until the time of Emperor Xuande, the importance of Zheng He's Seven Expeditions to the West in terms of Chinese history, the purpose of the expeditions and the reasons for the termination of the expeditions.