Kur'ân'da ard kelimesinin semantik tahlili
The semantic analysis of the ard word in Qur'an
  1. Tez No: 482048
  2. Yazar: TUĞBA YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Değişken zaman ve mekân şartları, insan ve çevre faktörleri Kur'an'ın anlaşılmasında amil birer unsur olmuşlardır. Diğer taraftan Kur'ân'ı anlama çalışmasında yanlış anlamak ve yorumlamak, yanlışlıkları ve sapmaları doğuracağından; doğru anlama metodları ile yaklaşım Kur'ân'ın hedeflediği mutlu insan modeli için önemlidir. Ayetler, yer ve gök, su, bitkiler, hayvanlar, insanın kendisi ve benzeri konularda sık sık insanı düşünmeye buradan da Allah'a imana ve bağlılığa teşvik etmektedir. Çalışmada Kur'ân'da Ard kelimesi ontolojik-tarihsel-uhrevi yönleriyle birlikte ele alarak anlambilimsel açıdan tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Variable time and space conditions, human and environmental factors have become elements of understanding the Qur'an. On the other hand, misunderstanding and misinterpretation in the study of understanding the Qur'an leads to inaccuracies and deviations; The approach with correct understanding methods is important for the happy human model that the Qur'an aims. Verses, earth, and sky, water, plants, animals, human beings, and so on, often encourage people to think and to believe in Allah. In the Qur'an, the Ard word has been analyzed semantically by taking it together with the ontological-historical-ethereally directions.