Ders dışı etkinlik olarak ortak günce uygulamasının yazma becerisine katkısı
The effect of student-teacher dialogue journals on writing skill
  1. Tez No: 482066
  2. Yazar: NURDA KARADENİZ KAYALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SILA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yazma becerisi, öğrencilerin akademik hayatta, iş hayatında kısacası tüm hayatlarında başarılı olmaları için anahtar bir beceri olduğu için, yabancı dil öğretimi alanında yazma becerisinin öğretimi büyük bir öneme sahiptir. Yazma becerisi geliştirme amaçlı öğrenci-öğretmen ortak güncelerinin uygulandığı bu çalışmanın kuramsal kısmında yazma becerisi, yazma öğretimi yaklaşımları, yazma kaygısı ve tüm dil öğrenme kavramlarına değinilmiştir. Amacı, öğrenci-öğretmen ortak güncelerinin öğrencilerin yazma sınavlarındaki edimine olumlu bir etkisinin olup olmadığını araştırmak olan çalışmada, öntest- sontest deney ve kontrol gruplu model gruplar arası desen kullanılmıştır. Öğrencilerin 1. vize sonuçları öntest ve 3. vize sonuçları sontest olarak kullanılmıştır. Sonuçlar, deney grubu ile uygulamanın yapılmadığı kontrol grubu arasında yazma sınavlarındaki edimlerinde, görev tamamlama (görev tamamlama ve içerik), dilbilgisel doğruluk, sözcük bilgisi ve bütünsel etki değerlendirmesi bakımından öğrenci-öğretmen ortak güncelerinin olumlu bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Aynı şekilde, güncelerin toplam değerlendirme notunu da artırmadığını ortaya çıkmıştır. Ancak, organizasyon değerlendirmesi bakımından deney grubu öğrencilerinin ortak günce uygulaması öncesi ve sonrası notları arasında bir artış bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Since writing skill is the key skill in terms of a learner's success in school, at work and in life, teaching writing skill has a key importance in foreign language teaching area. In this research, student-teacher dialogue journals are used within the purpose of improving writing skill. For this reason, in the literature review, writing skill, teaching writing approaches, writing anxiety, whole language and dialogue journals have been mentioned. In the research whose purpose is to show whether student- teacher dialogue journals have a positive effect in terms of writing performance, a pretest posttest control group quasi-experimental design has been employed. 1st Midterm results have been used as pre-test and 3rd midterm results have been used as post-test for the writing performance. The results show that there has not been an increase in terms of task achievement, grammar, vocabulary and holictic assessment between the experimental group that student-teacher dialogue journals are used for 10 weeks and the control group that student-teacher dialogue journals are not used. Similarly, no positive effect was observed in terms of overall writing scores. However, there has been an increase in terms of organization assessment.