Denizli ilinde ilköğretim çağındaki çocuklarda puberte evrelerinin yaşlara göre dağılımı ve puberteyi etkileyen faktörler
Pubertal stages according to age and factors of affecting puberty in school children in Denizli province
- Tez No: 192169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SEMİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Son yıllarda normal pubertal gelişimin zamanlaması konusuna ilgi artmıştır.Bu çalışmada pubertal gelişimde yüzyılın eğiliminin olası etkisini araştırmak üzere,Denizli'de yaşayan okul çocuklarının pubertal durumları değerlendirildi.Metod: Çalışmada kırsal ve kentsel bölgede yaşayan 6-16.5 yaş arasında 1562 kız,1749 erkek çocuk yer aldı. Kilo ve boy ölçüldü, VK hesaplandı. Pubertal evrelerTanner metodu ile değerlendirildi. Testis hacimleri orşidometre ile ölçüldü. Menarşyaşı kaydedildi. Çalışmaya katılan tüm çocuklara puberteyi etkileyen demografiközellikler araştırmak için bir anket uygulandı.Bulgular : Kızlarda meme gelişim evreleri için ortalama yaşlar, M1'de 7.74 ± 1.08,M2'de 10.16 ± 0.97, M3'de 11.72 ± 1.29, M4'de 12.97 ± 1.17, M5'de 13.66 ± 0.89olarak bulundu. Pubik kıllanma evreleri için ortalama yaşlar, PK1'de 8.72 ± 1.50,PK2'de 10.57 ± 1.39, PK3'de 12.12 ± 1.10, PK4'de 13.10 ± 1.04, PK5'de 13.87 ±0.83 olarak bulundu. Ortalama menarş yaşı 12.41 yaştı. Normal çocuklarla ilekarşılaştırıldığında, menarş yaşının fazla kilolu ve obez çocuklarda daha erkenekaydığı görüldü. Erkeklerde testis hacmine göre değerlendirilen maturasyonevrelerindeki ortalama yaşlar, G1'de 8.70 ± 1.38, G2'de 11.76 ± 1.28, G3'de 12.81± 1.0, G4'de 13.17 ± 0.87, G5'de 13.87 ± 0.98 olarak bulundu. Erkeklerde pubikkıllanma evrelerindeki ortalama yaşlar PK1'de 9.39 ± 1.81, PK2'de 12.02 ± 1.33,PK3'de için 13.05 ± 0.88, PK4'de 13.42 ± 0.87, PK5'de 14.02 ± 0.92 olarakbulundu. Egzersiz, doğum ağırlığı, göç, kronik hastalık, sosyoekonomik durum ilepuberte başlama zamanı arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmadı. Aile içi stresinkızlarda erken erkeklerde gecikmiş puberteye neden olduğu görüldü.90Sonuçlar : Bu çalışmada, ortalama puberte başlama yaşının erkeklerdeliteratürdeki birçok çalışmada bildirilen yaşlara benzer, kızlarda ise daha erkenolduğu görülmüştür. Puberte başlama zamanınını en fazla etkileyen faktörün aileiçi stres olduğu saptanmıştır.91
Özet (Çeviri)
Aim: Timing of normal pubertal maturation has received increased attention over thepast several years. To investigate the pubertal development of school children livingin Denizli, in order to look for possible secular trends in pubertal development.Methods: A total number of 1562 girls and 1749 boys (aged 6 - 16.5 years) fromboth urban and rural schools were included in this study. Weight and height weremeasured and body mass index was calculated. Pubertal stages were assessed byclinical examination according to methods of Tanner. Testicular volume wasdetermined using an orchidometer. Menarcheal age was recorded. All participantscompleted a questionnaire on demographic variables affecting pubertal timing.Results: In girls, the mean ages at breast stage (B) were 7.74 ± 1.08 years for B1,10.16 ± 0.97 for B2, 11.72 ± 1.29 for B3, 12.97 ± 1.17 for B4, and 13.66 ± 0.89 forB5. The mean ages at pubic hair stage (PH) were 8.72 ± 1.50 years for PH1, 10.57 ±1.39 for PH2, 12.12 ± 1.10 for PH3, 13.10 ± 1.04 for PH4, and 13.87 ± 0.83 for PH5.The mean age at menarche was 12.4 years. Menarcheal age was earlier in overweightand obese children compared with that in normal children. In boys, the mean ages ateach maturity stage according to testis volume (G) were 8.70 ± 1.38 years for G1,11.76 ± 1.28 for G2, 12.81 ± 1.0 for G3, 13.17 ± 0.87 for G4, and 13.87 ± 0.98 forG5. The mean ages at PH in boys were 9.39 ± 1.81 years for PH1, 12.02 ± 1.33 forPH2, 13.05 ± 0.88 for PH3, 13.42 ± 0.87 for PH4, and 14.02 ± 0.92 for PH5. Nosignificant correlation was found between exercise, obesity, birth weight, migration,chronic diseases, socioeconomic status and pubertal onset. Stressful situations infamily were the causes of delayed puberty in boys, but of precocicity in girls.92Conclusions: In this study, while the mean age at onset of puberty in boys wascomparable to that of other populations in the world, girls are found to start pubertaldevelopment earlier than those of other populations. It was concluded that stressfulsituations in family were the factors affecting puberty onset the most.93