Projelerde performans yönetimi:Yazılım projeleri için bütünleşik bir yaklaşım
Performance management in projects: An integrated approach for software projects
  1. Tez No: 482073
  2. Yazar: AHMET SELİM KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARCAN TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Proje yönetimi bir çok alanda uygulanmakta olan bir disiplin olup, en temel işlevi; proje ile ilgili kısıtların, temel çizgilerin ve hedeflerin belirlenmesi, bu temel çizgi ve hedeflerin izlenmesi, kontrolü ve sapmaların belirlenerek, gerekli eylem planlarının belirlenip uygulanmasının sağlanmasıdır. 2000'lere doğru başlayan dijitalleşme trendi ile hızla bilişim projeleri birbirlerini takip etmiştir. Dijitalleşme başlığı altında Yazılım projeleri de bu başlık altında önemli bir yer tutmaktadır. Disiplinler arası çalışma becerisi gerektiren proje yönetiminin, hedeflerine ulaşmada faydalanacağı kriterlerinin belirlenmesi, ölçülmesi ve değerlendirilmesi, performans kavramını öne çıkarmıştır. Yazılım projelerinin doğası gereği varolan özellikleri sebebiyle standart proje performans değerlendirme yöntemlerinin birebir uygulanması ihtiyaçlara tam olarak cevap verememektedir. Bu nedenle mevcut performans değerlendirme yöntemlerinin yazılım projelerine özel olarak ele alınması gereği ortaya çıkmaktadır. Bu amaçla projelerde en sık kullanılan; Dengeli Skor Kartı, Kazanılmış Değer Yönetimi ve Anahtar Performans Göstergeleri esaslı performans değerlendirme ve yönetim tekniklerinin yazılım projeleri için ne şekilde uygulandığı ele alınmıştır. Gerek yazılım projelerinin karakteristiği gereği ortaya çıkan ihtiyaçlar, gerekse proje yönetimi süreçlerinin başarısı için performans yönetimi disiplininin önemi; proje yönetiminde performans yönetimi konusu bütüncül bir yaklaşım ile ele alınması gerektirmektedir. Bu nedenle çalışmada, bütünleşik bir performans değerlendirme ve yönetim yaklaşımı olarak, proje yönetim süreçlerine paralel, 4 aşamalı bir süreç önerilmiştir. • Tanımlama : Gerek proje adımları ve kilometre taşları için gerekse proje sonucu için hedeflerin belirlenmesi aşamasıdır. • Planlama: Tanımlı hedefler için başarı kriterlerinin tanımlanması, formüle edilip, hedef değerinin ve ağırlığının belirlenmesi, hangi aşamada, kim tarafından, nasıl ölçüleceğinin ortaya konmasıdır. • Süreç Performans Yönetimi : Bu adımda proje süreci boyunca performansın değerlendirilmesi ve yönetimi hedeflenmektedir. Bu nedenle performans göstergeleri için proje yönetimine ilişkin bilgi alanları bazında bir sınıflandırma yapılmış, bilgi alanları bazında performans gösterge haritası çıkarılmıştır. • Sonuç Performans Ölçümü: Yazılım projeleri özelinde projenin sonucu itibariyle hedefe ulaşma durumunun ölçülmesi için gerekli performans kriterleri belirlenmiş ve buna göre proje çıktıları bu adımda değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Project management is a dicipline that can be applied on different fields, that has the main function of defining project constraints, baselines, objectives, monitoring and controling the project progress according to these baselines, objectives and finding the variances and defining the needed action plans as aresult of measuring performance and determining the need to request changes. Especially starting in 2000's, many IT projects started with the digitalization trend and especially software projects took an important place in the digitalization With multidisciplinary properties of the Project Management, defining the creteria to reach the objectives, measurement and evaluation of the project progress, make the“performance”concept more important. Because of the nature of Software Projects, the standart use of performance measurement processes can not answer all the needs of software projects. For this reason there is a need for customization of performance measurment and evaluation methods for software projects. Balanced Scorecard Method, Earned Value Method, Key Performance Indicators were analysed as Project Performance Management methods and how these can be used in software projects. Because of the needs related with the characteristics of software projects and the importance of the performance management in project success, it is neccessary to develop an integrated approach for performance management. For this reason an integrated performance measurement and management process is suggested paralel to the project management process as 4 steps; • Defining: The step in that we define the objectives both for project pahes and milestones and for products as output of projects. • Planning: In this step, we define the success criteria of all defined objectives, formulize the targets with weight of them and defining at which steps, how these will be measured, by whom. • Process Performance Management : In this step, we evaluate and manage the performance of the projecet management process. For this reason we use the 10 knowledge areas of the project management to classify the performance indicators and to prepare a performance indicator map. • Output Performance Measurement : In this step, we measure and evaluate the outputs of software projects with the defined performance criteria to reach the objectives of software projects.