Fıkıh usulünde lafızlar bahsi bağlamında umum ve husus kavramları
The concepts of general (Umûm) and special (Khusûs) in the principles and methodology of Islamic jurisprudence –in the context of vocables-
  1. Tez No: 482074
  2. Yazar: KAMİL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Hukuk, Linguistics, Religion, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Tezde, umum ve husus kavramları fıkıh usulü lafızlar bahsi bağlamında ele alınmıştır. Diğer ilim dallarının umum ve husus kavramlarına yaklaşımına konuyla bağlantısı ölçüsünde yer verilmiş, kavramların fıkıh usulündeki lafızlar bahsi haricindeki kullanımları ise tezin kapsamı dışında bırakılmıştır. Fıkıh usulcülerinin getirdikleri umum ve husus kavramlarının lafızlar bağlamındaki temel görünümleri de kavramların daha iyi aydınlatılabilmesi için incelemeye tabi tutuluştur. Tez, Giriş ve İki Bölüm'den oluşmaktadır. Giriş kısmında, tezin konusunun önemi, sınırlandırılması, sunulması üzerinde durulmuştur. Birinci Bölüm'de umum ve husus kavramlarının daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli temel kavramlar tanıtılmıştır. İkinci Bölüm'de fıkıh usulcülerinin ortaya koydukları umum ve husus yaklaşımları farklı açılardan incelenerek kavramlara ilişkin birer tanım önerisi verilmiştir. Son olarak, umum ve husus kavramlarının lafızlar üzerindeki temel somut görünümleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the concepts of general and special are examined in the context of the Principles and Methodology of Islamic Jurispudence (usul al-fiqh). The approaches of the other sciences to the concepts have been dealth with in the thesis according to their relations to the main topic. The usage of the concepts in other contexts of usul al-fiqh has been excluded from the scope of the thesis. The basic aspects of the general and special concepts on vocables are also examined for further explanation of the concepts. The thesis comprises of an introduction and of two chapters. The introduction deals with the importance of the topic of the thesis, the restriction of the topic and the presentation of the topic. In the first chapter, the basic concepts which are necessary to understand the general and special concepts in a better way are introduced. In the second chapter, the approaches of Muslim scholars to the concepts have been treated with from different angles and one particular definition has been given for each of the concepts. Finally, the basic concrete aspects of the general and special concepts on vocables are discussed.