Kişi-örgüt uyumunun iş performansı üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research on the effectiveness of person-organization fit on job performance
  1. Tez No: 482120
  2. Yazar: MÜCAHİT EZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERAL DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, kişi-örgüt uyumunun çalışanların iş performansı üzerindeki etkisini belirlemek, konaklama sektörüne ve araştırmanın evreni olan Batman ilindeki konaklama işletmelerine katkı sağlayacak önerilerde bulunmaktır. Bu araştırma kapsamında Batman ilinde üç ve dört yıldızlı otel işletmeleri üzerine anket formu ile sorular sorulmuş olup, elde edilen araştırma verileri ise SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 22.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise tanımlayıcı istatiksel yöntemler T-testi, ANOVA testi, Scheffe testi, Pearson korelasyon ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, kişi-örgüt uyumunun bağlamsal performans üzerindeki etkisi pozitif ve anlamlı olmakla birlikte açıklayıcılık gücünün zayıf olduğu, görev performansı üzerinde ise herhangi bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of person-organization fıt on the job performance of the employees and to make suggestions that will contribute to the hospitality sector and accommodation business in the universe of research. Within the scope of this research, questionnaires were asked on three and four star hotel establishments in Batman province and the obtained research data was analyzed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 22.0 program. Number, percentage, mean, standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. Descriptive statistical methods T-test, Anova test, Scheffe test, Pearson correlation and Regression analysis were used in the analysis of the data. According to the results of the analysis, the effect of person-organization fıt on contextual performance was positive and meaningful but weakness of explanatory power and on effect on task performance.