Meslek yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin öğrenilmiş güçlülük düzeyleri ile karar verme stillerinin incelenmesi
Examination of decision making styles with the learned resourcefulness levels of students studying at vocational school
  1. Tez No: 482121
  2. Yazar: MELİHŞAH KATMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma; meslek yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin öğrenilmiş güçlülük düzeyleri ile karar verme stillerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 2016-2017 bahar dönemi, Ermenek Meslek Yüksekokulunda, örgün eğitime devam eden, 328'i kadın, 492'si erkek öğrenci olmak üzere, toplam 820 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise;, evren gurubundan tesadüfi yöntemle seçilmiş, 253'ü kadın, 189'u erkek öğrenci olmak üzere toplam, 442 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada belirlenen amaçlara ulaşabilmek için, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Mann ve diğ. (1998), tarafından geliştirilen (Melbourne DecisionMakingQuestionary) ve Deniz (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan Karar Verme Ölçeği, Rosenbaum(1980) tarafından geliştirilen ve Türkçe‟ye uyarlaması Siva(1991‟den akt.Dağ,1991) ve Dağ(1991) tarafından yapılan ve stresle başa çıkmada bireyin bilişsel stratejileri ne ölçüde kullandığını ölçen ölçekten yararlanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda SPSS (Statistical PackageForSocialScientistsfor Windows Release22.0 ) programında analiz edilmiş, manidarlığı.
Özet (Çeviri)
This study is made for the purpose of examining the decision making styles with the learned resourcefulness levels of students studying at vocational school. The population of the study consists of 328 female, 492 male students, a total of 820 students who are continuing formal education in 2016-2017 spring semester at Karamanoğlu Mehmetbey University, Ermenek Vocational School. The research sample of the study consists of 253 female, 189 male students, a total of 442 students who are chosen randomly from the population group. In order to achieve the objectives determined by the research, the personal information form developed by the researcher, Melbourne Decision Making Scale developed by Mann and the others (1998) and adapted to Turkish by Deniz (2004), the scale measuring to what extent the individual uses the cognitive strategies in coping with stress developed by Rosenbaum (1980) and adapted to Turkish by Siva(1991) and Dağ (1991) were used.