Son 20 yılda Türk ekonomisinin ana sektörler itibari ile gelişim ve dönüşüm süreci
The course of development and transformation of Turkish economy in terms of main sectors in the last 20 years
- Tez No: 482157
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de son 20 yılda iktisadi gelişim ve dönüşümün incelenmesi amaçlanmıştır. Temel olarak bu süreçte iktisadi büyüme ve üretim yapısında meydana gelen değişim araştırılmıştır. Bu bağlamda iktisadi büyüme öncelikle kavramsal ve teorik olarak birinci bölümde ele alınmış, iktisadi büyümenin kaynakları, sürdürülebilirliği ve istikrarı hakkındaki görüşlerin geçmişten bugüne geçirdiği değişim açıklanmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'de iktisadi büyümenin ve büyümenin kaynağı olarak kabul edilen makroekonomik değişkenlerin geçmişten bugüne kadar olan seyri ve Cumhuriyet dönemi boyunca üretim yapısında meydana gelen değişimler ana sektörler itibari ile incelenmiştir. Üçüncü bölümde 1998 ve 2015 yılları arasında iktisadi büyüme ve iktisadi faaliyet kollarında meydana gelen üretim ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu bölümde iktisadi faaliyet kollarının tanımlamalarına ve iktisadi büyüme ile olan ilişkilerini inceleyen çalışmalara yer verilmiştir. Yapılan çalışmalarda, iktisadi büyüme teorilerinde büyümenin kaynağı olarak belirtilen değişkenlerin ve iktisadi faaliyet kollarının üretim paylarının, iktisadi büyüme üzerindeki etkileri hakkında bir görüş birliği bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın son bölümünde iktisadi büyüme bir kaynak tahsisi problemi olarak ele alınmış ve hedeflenen iktisadi büyüme oranlarına en istikrarlı biçimde ulaşılması için üretim yapısının nasıl olması gerektiği sorusuna, Markowitz Portföy Optimizasyon Modeli yardımıyla, cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study the advance and transformation in Turkish economy in the last 20 years. Basically economic growth and changes in production structure is researched. In this regard economic growth is tackled conceptually and theoretically and evolution in aspects on sources of economic growt is explained in first part. In the second part, course of economic growth and changes in macroeconomic factors, which are accepted as source of growth, and changes in production structure in Turkey since 1923 are studied. In the third part production in economic activity sections between 1998 and 2015 is analyzed. In this part, earlier studies about the relationship between economic growth and production in economic activity sections are also ranked. And it is concluded that there is no consensus on effects of variables, which are accepted as sources of economic growth in economic growth theories, and shares of economic activity sections, on growth. In the last part economic growth is tackled as a resource optimization problem and the answer to the question of, what should optimal production structure be to achieve aimed economic growth in most stable way, is searched by Markowitz Portfolio Optimization Model.