Hz. Muhammed Dönemindeki savaşlarda şehit olan sahabiler
Martyred sahabis during the battles of the Prophet Muhammad's (S.A.W) era
  1. Tez No: 482159
  2. Yazar: MUHAMMAD ABBAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
“Hz. Muhammed Dönemindeki Savaşlarda Şehit Olan Sahabiler”adlı çalışmada Hz. Muhammed (sas)'in savaşları ve o savaşlarda şehit olan sahabiler hakkında bilgi verilmiştir. Resulullah (sas)'ın 9 sene ve 6 ay zaman zarfında çeşitli sebepler ve şartlarda gerçekleştirdiği 91 askerî faaliyette şehit olan 204 sahabi incelenmiştir. Sîfü'l-Bahr Seriyyesinden başlayarak Hendek Savaşına kadar (Hendek Savaşı dahil olmak üzere) ve yaklaşık 4 sene devam eden 17'si gazve, 12'si seriyye olmak üzere toplam 29 askerî faaliyette İslam ordusu düşmanın hücumuna karşı durmaktaydı. Bu askerî faaliyetlerde farklı rivayetlere göre 138 ila 183 arasında sahabi şehit oldu. Tesbit edebildiğmiz 138 sahabeden 24 Muhacir; 41'i Evsli, 73'ü Hazrecli olmak üzere toplam 114 Ensâr şehit oldu. Hendek Gazvesi'nden Hz. Muhammed (sas)'in vefatına kadar 5 sene ve 6 ay devam eden 12 gazve ve 50 seriyye toplam 62 askeri faaliyet gerçekleştirildi. Bu faaliyetler sırasında Muhacirlerden 32, Ensârdan 34 olmak üzere toplam 66 kişi şehit oldu.
Özet (Çeviri)
In this study“Martyred Sahabis during the Battles of the Prophet Muhammad's (S.A.W) era”, information about the battles that took place in Prophet Muhammad's (S.A.W) era and Sahabis (companions of Prophet) that were martyred in those wars is presented. During 9 years and 6 months of Prophet Muhammad's life, 91 military operations took place owing to a variety of reasons and conditions and a total of 204 Sahabis were martyred. Starting from Siful Bahr until the Battle of the Trench (Khandaq) and almost 17 Ghazwas spanning 4 years and 12 battles with small Muslim platoon totalling 29 military operations where İslamic army stood against the attacks of the enemy. In these batlles, around 138-183 Sahabis were martyred according to the narratives. Out of these 138 Sahabis, 24 were Muhajjirs and 114 were Ansar out of which 41 were from Aws and 73 were from Khizraj tribe. Starting from Ghazwa of the Trench (Khandaq) till the demise of Prophet Muhammad (S.A.W) spanning 5 years and 6 months, 12 Ghazwas and 50 battles with small Muslim platoon totalling 62 military operations took place. During these, 66 Sahabis were martyred, out of which 32 were Muhajjirs and 34 were Ansar.