Mental enstrüman çalışma tekniklerinin gitar icrasındaki yararları
Mental instrument training techniques for the benefit to perform guitar
  1. Tez No: 482160
  2. Yazar: TUBA AKKAYA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BEKİR KÜÇÜKAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Müzik icracılarının, çalışılan eseri, öğrenme sürecine katkıda bulunan. Ayrıca sahne performansını artırmak amacıyla kullanılan yöntemlerden birisi olan mental çalışma tekniklerine olan ilgi giderek artmaktadır. Bu çerçevede, mental çalışma, müzik icracılarının performansına olumlu katkıda bulunması ve fiziksel çalışma ile birlikte uygulamaya dâhil edilmesi açısından son zamanlarda en çok araştırılan psikolojik kavramlar arasında yer almaktadır. Bu tezin amacı; müzik öğrencilerinin ve profesyonel müzik icracılarının performansını yükseltmek amacıyla kullanılan mental çalışma metodunun tarihsel gelişimi hakkında bilgi vermek, müzisyenlerin performansına olan olumlu etkilerini yazılı kaynaklarda yer alan çalışmalar çerçevesinde özetlemek. Kullanılan bu yöntemin aşamalarını ve uygulanış şeklini ele alıp, gitar icracısına yararlı olabilecek uygulama örnekleri önermektir
Özet (Çeviri)
There has been an increasing interest in mental techniques which are among the methods that help musical performers in their learning process for musical compositions and are used to improve their stage performance. Thus, mental techniques are among the most researched psychological concepts recently due to the fact that they contribute to the performance of musicians and that they should be included together with physical exercise. The objective of this study is to provide information about the historical development of mental exercises that are used to improve the performance of music students and professional musicians, to outline their positive effect on the performance of musicians based on the studies in the literature, to investigate the stages and implementation method of this method and recommend example exercises for guitarists.