Yerel yönetimlerin uluslararası ilişkilerde konumu: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
The role of local governments in international relations: the case of İstanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 482161
  2. Yazar: HALUK OLCAY TUNÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünyada yerel ve bölgesel yönetimler uluslararası ilişkiler alanında giderek daha faal ve kritik bir konuma sahip olmaya başlamıştır. Geçmişten günümüze gelen merkezi devlet ve dışişleri organlarının diplomasi ve uluslararası ilişkiler yürütme geleneği, her geçen gün yeni aktörlerin ve dinamiklerin sahaya girmesiyle nispeten düzenli ve izole bir yapıdan karmaşık ve asimetrik ilişkilerin yürütüldüğü yeni bir dünya düzenine yerini bırakmıştır. Bu evrimin altında yatan temel sebep, hem yerel hem de ulusal yönetim mekanizmalarının küreselleşme ve liberal ekonomik düzenin masalarına getirdiği zorluklarla en etkin şekilde mücadele etme ihtiyacıdır. Nitekim parmaklarının ucuyla haberleşme, bilgi alabilme, organize olabilme ve seçim yapma kapasitesine sahip toplumlar, geçmişin getirdiği yönetim anlayışlarını ve teamülleri dönüşmeye ve kendini geliştirmeye zorlamaktadır. Bu ihtiyacın somut gelişimleri, gerek küresel gerek ulusal sorunların çözümünde işbirliği yapan merkezi ve yerel yönetimlerin sayısının artması ile açık şekilde izlerini belli etmektedir. Özellikle metropolleşen kentler, ekonomik ve siyasi açıdan güçlü yerel yönetimler ve birtakım farklı dinamiklere sahip ulusaltı yönetimler uluslararası ilişkilerin vazgeçilmez parçaları haline gelmektedir. Bu tezin en öncelikli amacı, uluslararası ilişkiler ve uluslararası politikanın analizinde en temel sorunlardan biri olan aktör sorununun teorik açıdan sorgulanması ve/veya yeni bir akımın etkisiyle daha geniş bir kapsama kavuşmasının mümkün olup olmadığı yönünde bir tartışmaya girerek“yerel yönetimlerin uluslararası ilişkilerdeki rolünün”yeniden değerlendirilmesidir. Bu amaçla, tartışmanın en kritik ve ayrıcalıklı pozisyonunda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi tezin ana örneği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Local and regional governments all over the world have started to assume a more active and critical role in the international relations. With the advent of new actors and dynamics, the tradition of handling diplomacy and international relations by means of central governments and foreign affairs bodies has been paving the way for a new world order where complex and asymmetrical relations are executed rather than relations that of a relatively regular and isolated nature. The main reason behind this evolution is both local and national government mechanisms' need for striving against the challenges brought by globalization and liberal economic order. Indeed, societies which are capable of communicating at their fingertips, receiving information, being organized and making choices impose transformation and development on the administrative mentality and practices of the past. The concrete development of this need for striving manifests itself in the increasing number of central and local governments working in collaboration for offering solutions to both global and national problems. Particularly metropolises, economically and politically strong local governments and sub-national governments with some different dynamics have become indispensable components of international relations. The ultimate purpose of this thesis is to question theoretically the problem of actor designation, a major problem in international relations and in the analysis of international policy, and/or re-evaluate the“the role of local governments in international relations”by discussing whether it would be possible to designate actors in a larger scope with the impact of a new stream. To this end, Istanbul Metropolitan Municipality, which has a very critical and privileged position in these discussions, has been designated as the main case of this thesis.