Sosyal medyanın tüketici satın alma karar sürecine etkisi İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi örneği
The influence of social media on the consumer's buying decision process an example of İstanbul University, Faculty of Economics
- Tez No: 482189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Sociology, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tezle; sosyal medya ve tüketici ilişkisi ele alınarak, sosyal medyanın tüketicilerin ticari faaliyetlerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan sosyal medya hızla gündelik hayatın içine girmiştir. Özellikle genç kitle tarafından oldukça yoğun bir şekilde kullanılan sosyal medya güçlü bir etkileşim sahası halini almıştır. Bununla birlikte teknolojik gelişmeler, elektronik ticaretin yaygınlaşmasını ve yeni elektronik ticaret modellerinin gelişmesini sağlamıştır. Bir yanda, gençlerin oldukça yoğun kullandığı, güçlü bir etkileşim alanı olan sosyal medya, diğer yanda ise internet üzerinden gerçekleştirilen elektronik ticaret ve modelleri bulunmaktadır. Bu çalışmayla birlikte; sosyal medya ve elektronik ticaret kavramlarının kesişmesiyle ortaya çıkan sosyal ticaret kavramı incelenmiştir. Bununla birlikte, sosyal medyanın genç tüketicilerin satın alma karar süreci üzerindeki etkisi, sosyal ticaret kavramı bağlamında ele alınmaya çalışılmıştır. Ayrıca, tüm bu gelişmelerle birlikte ortaya çıkan“yeni müşteri”kavramı da incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aimed to study the influences of the social media on the consumer's commercial activities, by taking social media and consumer relation into consideration. The social media that emerged with the development of Internet technologies has quickly entered into everyday life. The social media, especially used by the young masses, has become a strong interaction area. Besides, technological developments have enabled the spread of electronic commerce and the development of new electronic commerce models. On the one hand, there is social media, a strong interaction area for young people, and on the other hand there are electronic commerce and models on the internet. In this study, the concept of social trade, which emerged with the intersection of social media and electronic commerce concepts, was analyzed. In addition, the effect of social media on the buying decision process of young consumers was tried to be considered in the context of social trade concept. Moreover, the concept of“new customer”, which emerged along with all these developments, was tried to be examined.