The impact of social media and social media marketing on consumer buying decision process: The examination of storytelling effect
Sosyal medya ve sosyal medya'nın etkisi tüketici satın alma karar sürecinde pazarlama: Hikaye anlatımı etkisinin incelenmesi
- Tez No: 864090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM İLDEM DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dijital çağda, sosyal medya bireyler ve işletmeler için birçok fayda sağlamıştır. Pazarlama amaçları için sosyal medya platformlarının kullanımının artmasıyla, hikaye anlatımı, tüketicilerin satın alma kararlarını şekillendirmek isteyen şirketler için etkili bir araç haline gelmiştir. Bu araştırma, sosyal medya hikaye anlatımının Faslı tüketicilerin davranış kalıpları üzerindeki etkisini altı temel hipoteze dayanarak araştırmaktadır; bu hipotezler satın alma niyeti ve bunun sürücüleri ile ilgilidir. Bu çalışma, sosyal medya hikaye anlatımı ile duygusal çekicilik, sosyal medya kullanım sıklığı, marka hikayelerinde algılanan otantiklik ve bunların normatif inançlarla uyumunun Faslı tüketicilerin satın alma niyeti üzerinde ortak bir etki yarattığını iddia etmektedir. Demografik faktörler, sosyal medya hikaye anlatımının Faslı tüketicilerin karar verme süreci üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde anlamak amacıyla bir modaratör değişken olarak analiz edilmiştir. 300 Faslı katılımcının temsil edildiği bir örneklem, 25 sorudan oluşan bir anketi doldurma fırsatını buldu. Ardından, elde edilen veri seti üzerinde SPSS yazılımı kullanılarak kapsamlı bir analiz gerçekleştirildi. Deneysel bulgular, sosyal medya hikaye anlatımının Faslı tüketici davranışı üzerindeki etkisinin güçlü kanıtlarını göstermekte olup, tüm altı varsayımı doğrulamaktadır. Özetle, bu tez, pazarlama ve tüketici davranışı alanlarına sosyal medya hikaye anlatımının, özellikle satın almalarında, Faslı tüketicilerin karar verme sürecini şekillendirmedeki kritik rolünü vurgulayarak katkıda bulunmaktadır. Özellikle çevrimiçi bir anket kullanılarak elde edilen bulgular, Faslı tüketici davranışını etkilemeyi amaçlayan pazarlamacılar için pratik öneme sahip olup, onlara Fas pazarındaki stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir
Özet (Çeviri)
In the digital age, social media has provided many benefits for individuals and businesses. With rise of using social media platforms for marketing purposes, storytelling has evolved into an efficient instrument for companies looking to shape consumers' purchasing decision while interacting with them. This research explores the impact of social media storytelling on the behavioral patterns of Moroccan consumers, through six key hypotheses related to purchase intention and its drivers. This study makes the claim that social media storytelling and other variables like emotional appeal, social media usage frequency, perceived authenticity in brand stories as well as their alignment with normative beliefs jointly impact the purchase intention of Moroccan consumers. Demographic factors were also explored to be analyzed as a moderator variable in order to gain a comprehensive understanding of the impact that social media storytelling has on the decision-making process of Moroccan consumers. A representative sample of 300 Moroccan participants was given the opportunity to fill out a survey comprising 25 questions. After that, a thorough analysis using SPSS software was conducted on the obtained dataset. The empirical findings show strong evidence of the influence that social media storytelling has on Moroccan consumer behavior, validating all six assumptions. In summary, this thesis contributes to the fields of marketing and consumer behavior by underscoring the critical function of social media storytelling in shaping Moroccan consumers' decision-making, notably in purchases. While relying especially on an online survey, the thesis offer findings that hold practical relevance for marketers seeking to influence Moroccan consumer behavior and can help them improve their strategies in the Moroccan market.