Obezite vergisinin toplumsal kabul edilebilirliği
Social acceptance of obesity tax
- Tez No: 482193
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ TOLGA SARUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Sosyoloji, Public Administration, Finance, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Obezite hastalığının 21. yy'da önemli bir sağlık problemi haline gelmesi, bu hastalığın aynı zamanda doğrudan ve dolaylı maliyetleri bakımından da ekonomik bir sorun haline getirmektedir. Hızla yayılan obezite hastalığını önlemek için devlet farklı yollarla mücadele etmektedir. Obezite vergisi, eğitim ve bilgilendirme, ürünlere kalori içerik ve uyarıları etiketlemesi, yasaklar ve kısıtlama gibi politikalarla devlet obezite hastalığına müdahale etmektedir. Bu çalışmada obezite vergisinin kabul edilebilirliği araştırılmıştır. Obezite vergisinin kabul edilebilirliği ile ilgili anket yapılmıştır. Anket sonucunda ise obezite vergi uygulamasının kabul edilmediği görülmüş, devletin obezite hastalığı hakkında farkındalık oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that obesity is becoming an important health problem in the 21st century is also becoming an economic problem in terms of its direct and indirect costs. To prevent the fast-spreading obesity disease, state struggle with various instruments. Obesity interferes with state obesity with policies such as taxation, education and information, labeling of calorie content and warnings to products, prohibitions and restrictions. In this study, the prevention of obesity disease investigated, through the acceptability of obesity tax. A questionnaire about the acceptability of obesity tax was made. As a result of questionnaire, application of obesity tax was not desired and expected to state should raise awareness about obesity.