Kur'an'da akıl ve tezahürleri
Mind and manufestation in Quran
- Tez No: 482207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Akıl hakkındaki tartışmalar, düşünce tarihi kadar eskiye dayanır. Zira o, insanla beraber olan bir özelliktir. Bununla birlikte biz, konuya Kur'an'ın bakış açısını anlayabilmek için onun ifadelerinde yoğunlaşarak meseleyi ele almaya ve bunun için de tarihte yaşanılan tartışmalardan ziyade, konuya Kur'an açısından bakmaya çalıştık. Gördük ki Kur'an, aklın ne anlama geldiğinden ziyade ne işe yaraması gerektiği üzerinde durmakta ve meselelerini fantaziler yerine fayda üzerine bina etmektedir. Zira o, aklı olmayanı muhatap almaz. Ona göre akıl, imana ulaştıran en önemli dinamiktir ve iman nimetinden mahrum olanları Kur'an, açık bir şekilde“akılsız”olarak nitelemektedir. Konuyu ele alırken Kur'an'ın kullandığı diğer kelimelerle birlikte aklın ne olduğu konusu, bütüncül manada ele alındığında görülmektedir ki o, sadece bir veya birkaç organın fonksiyonu değil, beyinden kalbe ve duyulardan duygulara kadar birçok unsurun müşterek bir faaliyetidir. Aynı zamanda Kur'an'ın akla yüklediği görev ve fonksiyonlar açısından konuya bakıldığında da görülecektir ki o, sürekli faaliyet halindeki bir aklı nazara vermektedir ve onu faal hale getirebilmek için her fırsatta kevni ayetlerden örnekler verip aklı, sürekli bir aktiviteye ve faaliyete davet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Discussions on the mind date back as long as the history of thought, for the mind is a phenomenon that exists jointly with humanity. In this study, however, we will analyze the Qur'anic perspective on the mind through concentrating on the divine text rather than delving into past discussions. The analysis has revealed that the QuR'an does not discuss on the definition of the mind but what use it should be employed for, an thus relevant Qur'anic arguments are based upon pragmatism rather than fantasies. The Qur'an does not adress to the mindless. The mind is the most significant dynamic that leads to faith and the Qur'an clearly describes those not blessed with faith as“mindless”A holistic approach to the Qur'anic terms and their meanings show thet reasaning is not a function operated by one or a few organs only, but a collaborative operation of many instruments including the brain, heart, intuitions, and feelings. The Qur'an refers to this mind or reason which is in operation and many examples are provided from the existence and events in the universe – sings of creation – thereby inviting the mind to constant action.