Hayvanların şoklama yöntemi ile kesimi ve fıkhi hükümleri
Slaughtering of animals by the method of stunning and their jurisprudential status
- Tez No: 482208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Şoklama yöntemleri ile hayvan kesimi günümüzde Müslümanların karşılaştığı güncel meselelerden biridir. Bu yöntemlerin temel amacı hayvanı kesim öncesi bilinç kaybına uğratarak daha rahat ve hızlı bir kesim yapmaktır. Temel olarak üç çeşit yöntem vardır: captive bolt yöntemi, elektrikle şoklama ve gazla şoklama. Bu yöntemlerin incelenmesi hayvanın etinin helallliği noktasında fıkhi açıdan önem arz etmektedir. Bu çalışma şoklama yöntemlerini inceleyip bunlara fıkhi bir çözüm bulmaya amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Slaughtering of animals by the methods of stunning is one of the modern issues which Muslims are facing today. The main aim of these methods is inducing animals unconscious before slaughtering for the fast and essay slaughter. There are three main methods: captive bolt, stunning by electricity and gas. To study these methods is important for the permissibility of animal's meat from the perpective of fiqh. This dissertation aims to study the methods of stunning and to find a fiqhî solution.