Türkiye'de eğitim müzeleri: Sorunlar ve çözüm önerileri
Turkish education museums: Problems and solution recommendations
  1. Tez No: 482222
  2. Yazar: GÜLSEREN ÇETİN ÖZBEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÖZER ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
“Türkiye'de Eğitim Müzeleri: Sorunlar ve Çözüm Önerileri”başlıklı bu tez çalışması, Türkiye'deki eğitim müzelerinin, çağdaş müzecilik anlayışı içinde, günümüzdeki durumlarının ortaya konması amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda tespit edilebilecek sorunlarının çözümüne yönelik öneriler getirilmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'de halen faaliyet gösteren İstanbul Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Ankara 75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Ankara Atatürk Eğitim Müzesi koleksiyon ve sergileme, ziyaretçiler ve etkinlikler, yönetim ve personel yapısı çerçevelerinde incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemleri ile elde edilen veriler doğrultusunda, birinci bölümünde eğitim müzelerinin tanım, kapsam ve önemine, eğitim müzelerinin öğrenci, eğitimci ve araştırmacılar açısından işlevlerine, eğitim müzelerinin Türkiye'deki gelişimine yönelik bilgilere yer verilmektedir. İkinci bölümde, Türkiye ve Dünya'daki örnekler tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde, yöntem, bulgular ve değerlendirmeye yer verilmiştir. Dördüncü bölümde sonuç ve öneriler sunulmuştur. Eğitim müzeleri, eğitim tarihinin tanıklığını yapmakla birlikte geleceğe yönelik eğitim politikalarının oluşturulmasında da önemli bir kaynağa sahiptir. Bu nedenle bu tür çalışmaların artması, eğitim müzelerinin değerinin anlaşılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis, has been carried out in order to understand the situations of the education museums in Turkey and to find out their problems in compliance with the contemporary concepts of museology. For this reason, İstanbul Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Ankara 75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Ankara Atatürk Eğitim Müzesi which operate in Turkey, have been examined in relation to the followwing criteria: collection and exhibition, sightseeing and activities, management and staff structure. Thanks to the data obtained with qualitative research methods, in the first part, the thesis defination, scope and importance of the museums are explained and information about the functions of the education museums is given from the point students, educators and researchers. In the second part, the development of education museums are described with the examples in Turkey and in the World. In the third part are presented findings obtained from the interviews with the managers and experts of the three Turkish education museums. Finally, the findings also discossed to propose possible solutions to the problem of the education museums in Turkey.