Pazarlama iletişimi kampanyalarında sosyal medya uygulamalarının markalar açısından kullanımı
Use of social media applications in terms of brands in marketing communication campaigns
- Tez No: 482221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde bireylerin sosyal medya kullanım alışkanlığı giderek artmakta, bu durumun bir sonucu olarak markaların da sosyal ağlarda yer alma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Sosyal ağlarda kullanıcıların ilgisini çekmek, onlarla karşılıklı olarak iletişime geçmek ve sosyal medyada etkin bir marka yaratmak için yaratıcı içerikler hazırlanmasına ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu anlamda sosyal ağlarda gerçekleştirilen iletişim faaliyetlerinin önemi daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Çalışma kapsamında pazarlama iletişimi, Web'in değişim süreci, pazarlama iletişiminde yeni medyanın kullanımından bahsedilmiştir. Ağızdan ağıza pazarlamada internetin rolü, sosyal medya kavramı ve pazarlama iletişiminde sosyal medya kavramı açıklanarak sanal ortamda marka iletişiminin önemi vurgulanmıştır. Araştırma kapsamında ise Türkiye'de önde gelen havayolu şirketleri ile görüşülmüş, sosyal medyada içerik merkezli iletişimin çeşitleri incelenmiş, marka bilinirliğine katkısı açıklanmış ve farklı markalar açısından içerik merkezli iletişimin önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the habits of social media usage of individuals are increasing and as a result of this situation the necessity of brands to take part in social networks has arisen. It seems to require the creation of creative content to engage users, communicate with them and create an effective brand in social media. In this sense, the importance of communication activities in social networks emerges more clearly. Within the scope of the study, marketing communication, web change process and use of new media in marketing communication issues were mentioned. The role of the internet in word of mouth marketing, social media concept and social media concept in marketing communication are explained and the importance of brand communication in virtual environment is emphasized. Within the framework of the research, the major airline companies in Turkey were interviewed, the types of content - based communication in social media were examined, its contribution to brand awareness was explained and the importance of content - based communication in terms of different brands was mentioned as well.