Sabahattin Ali'nin romanlarındaki kadınların Simone De Beauvoir'ın feminist teorisine göre incelenmesi
The analysis of women in Sabahattin Ali's novels in accordance with Simone De Beauvoir's feminist theory
- Tez No: 482223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİLEM TERCÜMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Philosophy, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
19. yy.'da Osmanlı İmparatorluğunun gündelik hayatına dâhil olan ve her geçen gün biraz daha artan bir ilgiyle tartışılan kadın meselesi, aradan geçen yıllar boyunca önemli merhalelerden geçilmesine ve özellikle devlet katında kadın erkek eşitliğinin sağlanmış olmasına rağmen pratikte sorunların aşılamaması dolayısıyla hâlâ tartışılan bir konudur. Nitekim Fransız Devrimi'nin ardından yaygınlaşan ve güçlenen Feminizm de bugün artık başlangıcından çok daha farklı bir yapı arz etmekle beraber hâlâ mücadelesini sürdürmektedir. Bu çalışma, ilk ürünlerinden itibaren toplumsal sorunlara ve dolayısıyla kadın meselesine ilgi gösteren Türk romanının önemli isimlerinden Sabahattin Ali'nin romanlarındaki kadınları, feminizmin İkinci Dalga olarak adlandırılan döneminin referans ismi olan Simone de Beauvoir'ın varoluşçu feminist teorisine göre incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda tezin Giriş kısmında Sabahattin Ali ve Simone de Beauvoir ile bu iki yazarı bir araya getirme gerekçelerinden bahsedilmiş; birinci bölümde Simone de Beauvoir'ın feminist teorisi detaylı bir şekilde incelenerek hâlâ feministlerin ve feminist teorinin en çok referans gösterilen kitaplarından biri olan İkinci Cins'te sıkça kullandığı terimler üzerinde durulmuştur. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise birinci bölümde çizilen teorik çerçevede yayım tarihlerine göre sırasıyla Kuyucaklı Yusuf'un, İçimizdeki Şeytan'ın ve Kürk Mantolu Madonna'nın kadınları; çevre, toplumsal hayat, ikili ilişkiler içinde tespit edilerek ikinci cins /öteki olma kavramları çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women's issues, which were involved in the daily life of Ottoman Empire in 19th century and has been discussed with great interest day by day, are one of the most important subjects because of existing problems although being made remarkable strides and ensured equality of women and men juridically. As a matter of fact, feminism, which has strenghted and become widespread after French Revolution, has a different form much more than the beginning and it has been still continue to struggle. This study aims to analyse women in the novels of Sabahattin Ali, who is one of the most important writers of Turkish fiction and interested in social issues beginning from his first works, in accordance with the existentialist feminist theory of Simone de Beauvoir who is accepted as an authority of The Second Wave in feminism. For this reason, in the introduction, it was explained the reasons of getting together these two authors, Sabahattin Ali and Simone de Beauvoir. In the first section, the feminist theory of Simone de Beauvoir was analysed in detail and put emphasis on the term of Second Sex which is still one of the most referrenced books of feminist theory. Also, in the second, third and fourth sections, an attempt was made to analyse the women of Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan and Kürk Mantolu Madonna chronologically by following the theoretical framework and environment, social life, relationships in accordance with being the second sex and the other.