Sivas ilinde yem bitkileri üretimi ve maliyeti
Production and costs of forage crops in Sivas province
  1. Tez No: 482254
  2. Yazar: BURÇAK GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Türkiye'de yetiştirilen yem bitkileri hayvan yemi olarak yetiştirilmekle birlikte toprak ve su erozyonunu muhafaza edip ayrıca arazide ekim nöbeti yapıldığında toprağın verimliliğini arttırmasından dolayı kendinden sonra yetiştirilen ürünlerin verimini arttıracak özelliğe sahip olan, kurutulan ve silajı yapılan bitkilerdir. Yem bitkileri hayvanlara yedirilmek üzere kullanılan en ucuz besin kaynağıdır. Vitamin ve mineral kaynağının yüksek olmasından dolayı hayvanların verimini ve üreme kalitesini arttırır. Bu nedenle yem bitkileri gıda üreten fabrikalar olarak da tanımlanabilirler. Bu araştırmada, 2016 yılında Sivas İli Merkez İlçesinde basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen 66 yem bitkisi üreticisiyle yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Anket verileri SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve uygun çizelgeler haline getirilerek yorumlanmıştır. Üreticilerin sosyo-demografik özellikleri, geçim kaynakları, sosyo-ekonomik durumları, ekonomik gelirleri, üreticilikle ilgili bilgi kaynakları, örgütlenme durumu, yem bitkisi pazarlama ve sorunları incelenmiştir. Ayrıca yem maliyet unsurlarını incelenip, 2015 yılı için üretim gayrisafi üretim değeri, değişken masraflar ve brüt kar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Forage crops, are plants that are cultivated as animal feed in Turkey, which maintains soil and water erosion, and which has the characteristic of increasing the yield of the crops grown after itself because of the increase of soil fertility when the cropping season is carried out. Forage crops used to feed animals are the cheapest source of food. Because it is a source of vitamins and minerals, it increases the yield and breeding quality of animals. For this reason, forage crops define as food producing factories. In this research, face to face survey was conducted with 66 forage crop producers determined by random sampling in 2016 in Central district of Sivas province. Data was analyzed in SPSS program and results construe with tables. Socio-demographic characteristics, livelihoods, socioeconomic status, economic incomes, information sources of producers, organization status, marketing problems fodder crops were investigated. Besides, cost elements were analyzed, gross production value, variable costs and gross profit was calculated for 2015 production period.