Arpada çiçeklenme-olgunlaşma döneminde bazı fotosentetik özellikler yönünden genotipik varyasyonun belirlenmesi
Determination of genotypic variations for some photosynthetic traits at the anthesis-maturity period in barley
  1. Tez No: 482269
  2. Yazar: AYŞE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, 2015-2016 üretim sezonunda, Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada 10 adet arpa genotipi (Akhisar 98, Martı, Lord, G158P003, Kral 97, Kendal, Altıkat, Bürküt, Troya ve Zeus) kullanılmış ve deneme tesadüf blokları planına göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Genotiplerin; çiçekleneme döneminde bayrak yaprak alanı ve klorofil içeriği, çiçeklenmenin tamamlandığı dönemde bitki örtüsü sıcaklığı, tane doldurma döneminde net fotosentez hızı, stoma iletkenliği ve transpirasyon hızı ölçülmüş ve tane verimleri belirlenmiştir. Bayrak yaprak alanı, bayrak yaprak klorofil içeriği, stoma iletkenliği ve transpirasyon hızı yönünden genotipler arasındaki farklar önemli olmamıştır. Lord (18.00C) ve Altıkat (18.60C) çeşitleri en düşük bitki örtüsü sıcaklığına, Kral-97 çeşidi 12.56 µmol CO2 m-2s1 ve G158P003 genotipi 12.37 µmol CO2 m-2s1 değerleriyle en yüksek net fotosentez hızına sahip olmuşlardır. En yüksek tane verimleri Troya (672 kg/da) ve Akhisar-98 (657 kg/da) çeşitlerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2015-2016 crop season in the experimental area of East Mediterranean Transitional Zone Agricultural Research Institute in Kahramanmaraş-Turkey. In the research, 10 barley genotypes (Akhisar 98, Martı, Lord, G158P003, Kral 97, Kendal, Altıkat, Bürküt, Troya and Zeus) were used and the experiment was arranged as randomized complete block design with 4 replications. The flag leaf area and chlorophyll content at anthesis, canopy temperature at the end of anthesis, net photosynthesis rate, stomatal conductance and transpiration rate were measured at the grain filling stage and grain yield determined. The differences among genotypes for flag leaf area, chlorophyll content, stomatal conductance and transpiration rate were not significant. The cultivars Lord and Altıkat had the lowest canopy temperatures (18.00C and 18.60C respectively), Kral-97 and G158P003 had the highest net photosynthesis rates (12.56 µmol CO2 m-2s1 and 12.37 µmol CO2 m-2s1 respectively). The cultivars Troya and Akhisar-98 provided the highest grain yields (6720 kg/ha and 6570 kg/ha respectively).