Kahramanmaraş koşullarında ikinci ürün mısır çeşitlerinde agromorfolojik özelliklerinin, su stresi ve stoma indekslerinin araştırılması
Investigation of agromorphological characteristics, water stress and stoma indexs of second product corn varieties in Kahramanmaras conditions
- Tez No: 482270
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA İDİKUT, PROF. DR. CAFER GENÇOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ekolojik koşullarında ikinci ürün hibrid mısır çeşitlerinin agromorfolojik özellikleri ile bitki su stresi ve stoma indekslerinin belirlenmesi amacıyla 2016 yılında, Tavascan, Motri, Calgary, Sancia, P.573, P.32T83, Hydro, Performer, Capuzi, 72MAY80, Simon, Macha, PL 712, Torro, Bolsan, KB 5562, KB 3961 mısır çeşitleri 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan mısır çeşitlerinin tepe püskülü çıkış süresi, koçan püskülü çıkış süresi, bitki boyu, koçan yüksekliği, sap çapı, yaprak açısı, bitkide yaprak sayısı, tek yaprak alanı, koçan uzunluğu, koçan kalınlığı, koçanda sıra sayısı, koçan sırasında tane sayısı, tek koçanda tane ağırlığı, tane oranı, tane verimi, bin tane ağırlığı, tanede protein oranı, nişasta oranı, yağ oranı, tanede kuru madde oranı, bitki su stresi indeksi, yapraklara ilişkin üst yüzey stoma indeksi, yapraklara ilişkin alt yüzey stoma indeksi, stoma indeksi oranı ve yaprak tüylülüğü özellikleri incelenmiştir. Araştırmada denenen ikinci ürün hibrid mısır çeşitlerinin stoma indeks oranı ile yaprak tüylülüğü dışındaki incelenen özellikler yönünden % 1 önem düzeyinde farklılıklar saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; tepe püskülü çıkış süresinin 49,0-55.0 gün, koçan püskülü çıkış süresinin 52.0-59.0 gün, bitki boyunun 164.1-233.1 cm, koçan yüksekliğinin 53.7-89.7 cm, sap çapının 24.6-28.3 mm, yaprak açısının 21.5-38.1o, bitkide yaprak sayısının 12.2-15.4 adet/bitki, tek yaprak alanının 273.9-432.5 cm2, koçan uzunluğunun 16.9-22.2 cm, koçan kalınlığının 43.5-49.5 mm, koçanda sıra sayısının 14.5-16.9 adet/koçan, koçan sırasında tane sayısının 31.6-45.0 adet/koçan, tek koçanda tane ağırlığının 114.8-219.6 g/koçan, tane oranının % 84.1-89.5, bin tane ağırlığının 274.0-383.9 g, tane veriminin 410.3-1069.9 kg/da, tanede protein oranının % 7.6-9.6, nişasta oranının % 65.5-69.6, yağ oranının % 2.4-3.5, tanede kuru madde oranının % 84.7-88.3, yapraklara ilişkin üst stoma indeksinin 15.8-22.1,yapraklara ilişkin alt stoma indeksinin 14.5-18.9, stoma indeks oranının 0.7-1.1, yaprak tüylülüğünün 5.8-19.1 arasında saptanmıştır. Bitki su stresi indeksi değerini sulamadan önce 0.31-0.44, sulamadan sonra 0.26-0.38 arasında, mevsim ortalamasının 0.28-0.40 arasında değiştiği belirlenmiştir. Çeşitlere ait bitki su stres indeksi Tavascan, Motri, Calgary, Sancia, PO 573, 32T83, Hydro, Performer, Capuzi, 72MAY80, Simon, Macha, PL712, Torro, Bolsan, KB5562, KB3961 çeşitlerinde sırasıyla 0.31, 0.30, 0.39, 0.33, 0.40, 0.32, 0.28, 0.34, 0.34, 0.37, 0.36, 0.31, 0.38, 0.36, 0.38, 0.35, 0.30 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigated the agmorphological characteristics, water stress and stoma indexs of second crop hybrid corn species that are Tavascan, Motri, Calgary, Sancia, P.573, P.32T83, Hydro, Performer, Capuzi, 72MAY80, Simon, Macha, PL 712, Torro, Bolsan, KB 5562, KB 3961 hybrid corn, according to randomized blocks trial desig, as three repeatly in the Kahramanmaraş ecological conditions in 2016. The tassel-out time, ear silk-out time, plant height, first ear height, stem diameter, leaf angle, leaf number of each plant, one leaf area, ear lenght, ear diametr, row number per ear, number of grains on row per ear, ear weight, grain ratio, grain yield, 1000 grain weight, protein ratio, starch ratio, oil ratio, dry matter ratio, plant water stress index, upper stomach index for leaves, lower stomata index for leaves, stoma index ratio and leaf hairiness properties of corn varieties used in this study were investigated. The differences in significance level(1%) were found in terms of the features examined except for the stoma index ratio and leaf feather among the second crop hybrid corn varieties in study. According to the results of the research, The characters investigated were determined that the tassel-out time 49,0-55.0 days , ear silk-out time 52.0-59.0 days, plant height 164.1-233.1 cm, first ear height 53.7-89.7 cm, stem diameter24.6-28.3 mm, leaf angle 21.5-38.1o, leaf number of each plant 12.2-15.4 unit/plant , one leaf area 273.9-432.5 cm2, ear lenght 16.9-22.2 cm, ear diameter 43.5-49.5 mm, row number per ear 14.5-16.9 unit/ear, number of grains on row per ear 31.6-45.0 unit/ear, ear weight 114.8-219.6 g/ear, grain ratio% 84.1-89.5, 1000 grain weight 274.0-383.9 g , grain yield 410.3-1069.9 kg/da , protein ratio % 7.6-9.6, starch ratio % 65.5-69.6, oil ratio % 2.4-3.5, dry matter ratio % 84.7-88.3, upper stomach index for leaves 15.8-22.1, lower stomata index for leaves 14.5-18.9, stoma index ratio 0.7-1.1, leaf hairiness 5.8-19.1 were change between. The plant water stress index (CWSI) value was determined as 0.31-0.44 for before the watering, 0.26-0.38 for after the watering and 0.28-0.40 for the season average. It was determined that the plant water stress index value changed betwee 0.31, 0.30, 0.39, 0.33, 0.40, 0.32, 0.28, 0.34, 0.34, 0.37, 0.36, 0.31, 0.38, 0.36, 0.38, 0.35, 0.30 for Tavascan, Motri, Calgary, Sancia, PO 573, 32T83, Hydro, Performer, Capuzi, 72MAY80, Simon, Macha, PL712, Torro, Bolsan, KB5562, KB3961 respectively.