Hekzokinaz 2 enzim aktivitesi üzerinde bazı flavonoidlerin etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of some flavonoids on hekzokinase 2 enzyme activity
- Tez No: 482287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kanser tüm dünyadaki sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer almakta ve farklı birçok araştırmaya konu olmaktadır. Yapılan bu araştırmalarda, kanser hücrelerinde gerçekleşen glikoliz metabolizmasındaki biyokimyasal değişiklikler kanser tanı ve tedavisinde yol gösterici olduğunu göstermiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde kanser hücrelerinin hızla büyüyüp çoğalmak için gerekli olan enerjiyi, sağlıklı hücrelere kıyasla 10-15 kat daha fazla glikoz yakarak sağladığı bilinmektedir. Bu enerjinin kaynağı glikoliz yolundan geçmekte olduğu bilinmektedir. Glikoliz yolunun inhibisyonu ile hem kanser hücrelerinin metabolik dengesini bozmak hem de kanser hücrelerinin enerji kaynaklarını kısıtlamak mümkündür. Bu amaçla, yapılan tez çalışmasında glikoliz metabolik yolunun ilk hız kısıtlayıcı basamağı enzimi olan HK-II enziminin, bazı fenolik bileşikler ile inbisyonu çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is located in the first location among the World health problems, and it became the topic for lots of different researches. In performed studies, the biochemical changes in the glycolysis metabolism occurred inside the cancer cell can be guidance to the cancer diagnosis and therapy. In the present studies show that cancer cells consume glucose 10-15 times more than the typical cell to provide their energy demand. The pathway of this energy production is known as glycolysis. With the inhibition of the glycolysis pathway, we can both disrupt the metabolic balance of cancer cell and limits the energy sources of the cancer cell. For these purposes, in the present thesis studies, the inhibition of HK-II enzyme, which is the first-rate restricting step of the metabolic pathway of the glycolysis have been studied by using some phenolic compounds.