Melisa, kantaron, ekinezya ve dağ çayı bitkilerinde fitokimyasal ve aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of phytochemical and activities in melissa, kantaron, echinacea and mountain tea plants
  1. Tez No: 482289
  2. Yazar: SERKAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bitkilerden, biyolojik aktif moleküllerin izole edilmesi, yapılarının tayin edilmesi, farmakoloji ve tıp alanında kullanılabilirliğinin belirlenmesi üzerine yapılan çalışmalara her geçen gün ilgi daha da artmaktadır. Bu çalışmada kültür bitkisi olan Echinacea pallida, Melissa officinalis, Hypericum perforatum, halk arasında dağ çayı olarak bilinen Salvia ve Sideritis cinslerine ait bitki örneklerinin toprak üstü kısımlarının çözücü ekstrelerinin antiproliferatif (HeLa hücrelerine karşı) ve antibakteriyal (ESBL E. Coli, E. Faecalis, K. Pneumoniae, MRSA, P. aeuroginosa) aktiviteleri belirlendi. Elde edilen verilere göre, MRSA'ya karşı Dağ çayı, E. faecalis'e karşı Kantaron'un en büyük zon çapını oluşturduğu belirlenirken, E. coli, K. pneumoniae ve P. aeuroginosa'ya karşı tüm bitki ekstraktlarının 4 mg/ml konsantrasyonunda etkisiz olduğu belirlendi. Minimum inhibitör konsantrasyonu için en düşük MİK değerleri, E. faecalis için Kantaron'da (MİK 1.5 mg/ml), ESBL E. coli, K. pneumoniae ve MRSA için Kantaron, Melisa ile Dağ Çayı'nda (MİK 6.25-3.12 mg/ml), P. aeuroginosa için tüm bitki ekstraktlarında aynı (MİK 6.25 mg/ml) değerde olduğu belirlendi. HeLa hücrelerinin bitki ekstrelerine karşı testlerinde yüksek konsantrasyonda aktivite gözlenirken, bazı fraksiyonlarda daha yüksek aktiviteler elde edildi. Ayrıca bu fraksiyonların kimyasal içerikleri ile kantitatif fenolik tayinleri yapıldı. Yapılan fenolik miktar analizinde en yüksek değer melisa bitkisinde eupatorin (1.40 gr/kg) olarak belirlendi
Özet (Çeviri)
The study about isolation of bio-active molecules from plant materials, determination of their structure and investigation of usability in pharmacology and drug industry is being attracted by many researcher day by day. In this study, the antiproliferative (against HeLa cells) and antibacterial (ESBL E. Coli, E. Faecalis, K. Pneumoniae, MRSA, P. aeuroginosa) activities were determined using plant extracts of the upper parts of the cultivated plant samples Echinacea pallida, Melissa officinalis, Hypericum perforatum, popularly known as mountain tea Salvia and Sideritis genus. According to the obtained data, it was determined that Mountain tea against MRSA was the largest zone diameter of H. perforatum against E. faecalis; It was determined that all plant extracts against E. coli, K. pneumoniae and P. aeuroginosa were ineffective at a concentration of 4 mg / ml. Minimum MIC values for minimum inhibitor concentrations was determined for E. faecalis in H. perforatum (MIC 1.5 mg / ml), ESBL for E. coli, K. pneumoniae and MRSA, E. pallida, M. officinalis, Salvia and Sideritis species (MIC 6.25-3.12 mg / ml), and all plant extracts for P. aeuroginosa had the same value (MIK 6.25 mg / ml). High activity was observed in plant extracts against HeLa cells, while higher activity was obtained in some fractions. In addition, quantitative phenolic determinations were made with the chemical contents of these fractions. The highest value was determined as eupatorin (1.40 g / kg) in M. officinalis plant