Bazı endemik Astragalus türlerinin biyojeokimyasal analizleri
Biogeochemical analysis of some endemic Astragalus species
  1. Tez No: 482296
  2. Yazar: EMİÇ UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada endemik üç Astragalus türünün (Astragalus anthylloides Lam., A. lycius Boiss., A. xylobasis Freyn & Bornm. var. angustus (Freyn & Sint.) Freyn & Bornm) sekonder metabolitleri (fenolik bileşikleri ve sabit yağ bileşenleri), biyolojik aktiviteleri (antiproliferatif – sitotoksik etkileri) ve selenyum içerikleri araştırıldı. Bu amaçla öncelikle bitki türleri doğal ortamlarından toplandı. Bu bitki türleri uygun şartlarda kurutuldu ve deneysel çalışmalar için hazırlandı. Bu bitkiler, sırasıyla hekzan, kloroform, etil asetat, n-bütanol ve metanol çözücüleri ile ekstrakte edildi. Hekzan ekstrelerinin GC-MS analizi, diğer ekstrelerin de HPLC-TOF/MS analizleri gerçekleştirildi. Tüm ekstrelerin sıçan beyin tümörü (C6) ve insan rahim kanseri (HeLa) hücrelerine karşı antiproliferatif aktiviteleri incelendi ve yüksek antiproliferatif aktivite gösteren ekstrelerin sitotoksik etkileri belirlendi. Ayrıca bitki ve bitkinin yetiştiği toprakların selenyum analizleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, their secondary metabolites (Phenolic compounds and fatty acides), biological activities (antiproliferative - cytotoxic activity) and selenium analysis of three endemic Astragalus species (Astragalus anthylloides Lam., A. lycius Boiss., A. xylobasis Freyn & Bornm. var. angustus (Freyn & Sint.) Freyn & Bornm) were researched. For this purpose, firstly, plants samples were collected in the natural environment. The plants were dried under appropriate conditions and they were ready for experimental work. The plants were extracted with hexane, chloroform, ethyl acetate, n-buthanol and methanol solvents, respectively. Hexane extracts were characterized by GC-MS and other extracts were determined by HPLC-TOF/MS. The anticancer activities of all the extracts were investigated against rat brain tumor (C6) and human cervical cancer (HeLa) cells. The cytotoxic activities of extracts that have high antiproliferative activities were determined. Hovewer, selenium analysis of the plant and soil where the plant grows were performed.