Prunella vulgaris L. bitki ekstraktlarının anti-mikrobiyal, anti-quorum sensing aktiviteleri ve mikrobiyal biyofilm üzerine etkilerinin saptanması
Anti-microbial, anti-quorum sensing activities of Prunella vulgaris L. plant extracts and determining their effects on microbial biofilm
  1. Tez No: 482360
  2. Yazar: BURAK SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Mikrobiyoloji, Chemistry, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemiz florasında yaygın yayılış gösteren Prunella vulgaris L. bitkisinin metanol, etil asetat, su ve hekzan çözücüleriyle hazırlanan ekstraktlarının gram negatif bakterilerin iletişim molekülü olan AHL üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ekstraktların anti-quorum sensing aktivitelerinin saptanması için Disk Difüzyon ve Agar Difüzyon Testleri kullanılmış ve viyolasin pigmenti miktarı ölçülmüştür. Ayrıca ekstraktların mikrobiyal biyofilm üzerine etkinlikleri saptanıp 595 nm'de spektrofotometrede okuma yapılıp, sonuçlar kontrole karşı değerlendirilmiştir. Ekstraktların anti-mikrobiyal aktiviteleri Disk Difüzyon Tekniği kullanılarak, Minimum İnhibisyon Konsantrasyonları (MİK) ise Broth Dilüsyon Tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. In vitro deneme olarak yürütülen anti-fungal aktivite testlerinde Potato Dekstrose Agar besiyeri kullanılmıştır. Ekstraktların % 2'lik dozlarda Phytophthora infestans, Sclerotinia sclerotium, Rhizoctonia solani ve Fusarium oxysporum patojenlerine ait 5 mm miselyum disklerin ekimi yapılarak anti-fungal aktivite çalışmaları yapılmıştır. Ekstraktların içerdiği kimyasal bileşenlerin analizleri ise GC-MS ve FT-IR yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmalarımız sonucunda, Prunella vulgaris L. ekstraklarından sadece metanol ekstraktının AHL üzerinde negatif bir etkiye sahip olup, anti-quorum sensing aktivite özelliği gösterdiği saptanmıştır. Prunella vulgaris L. bitki ekstraktlarından su ile elde edilen ekstraktın, diğer ekstraktlara göre biyofilm üzerinde daha fazla etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca ekstraktların fungusların miselyum gelişimi üzerindeki engelleyici etkisinin, kullanılan çözücünün ve fungusun türüne göre farklılaştığı gözlenmiştir. Anti-mikrobiyal testlerde ekstraktların direnç gösterdiği mikroorganizmalar belirlenmiştır. MİK çalışmamızda ise, su ile elde edilen ekstraktın kullanılan bakteri suşlarından hiçbirini inhibe etmediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the aim is to investigate the effects of the extracts of Prunella vulgaris L. plant, which is widespread in the flora of our country, prepared with methanol, ethyl acetate, water and hexane solvents, on AHL, which is the communication molecule of gram negative bacteria. In order to determine the anti-quorum sensing activities of the extracts, the Disk Diffusion and Agar Diffusion Tests were used; and the violacyn pigment amount was measured. In addition, the activities of the extracts on microbial biofilm was determined, and read at 595 nm in spectrophotometer. The results were then evaluated with the controls. The anti-microbial activities of the extracts were determined by using the Disk Diffusion Technique; and the Minimum Inhibition Concentrations (MIC) were determined by using Broth Dilution Technique. In the anti-fungal activity tests, which were run as In vitro trials, the Potato Dextrose Agar broth medium was used. 2% of the extracts were planted in 5mm mycelium disks of Phytophthora infestans, Sclerotinia sclerotium, Rhizoctonia solani and Fusarium oxysporum pathogens, and the anti-fungal activity was investigated. The analyses of the chemical components of the extracts were performed with GC-MS and FT-IR methods. As a result of our study, it was determined that only the methanol extract among the other Prunella vulgaris L. extracts had a negative effect on AHL, and showed Anti-Quorum Sensing Activity. It was also determined that the extract that was obtained with water from Prunella vulgaris L. had more effects on the biofilm when compared with the other extracts. In addition, it was observed that the inhibitory effects of the extracts on the development of the mycelium of the fungi varied according to the types of the fungus and the solvent. In anti-microbial tests, the microorganisms to which the extracts showed resistance were determined. In MIC work, it was observed that the extract that was obtained with water did not inhibit any of the bacteria strains used.