Aspir tarımında farklı toprak işleme sistemlerinin toprak ve bitki özellikleri üzerine etkileri
Effects of the different soil tillage systems on soil and plant properties in safflower farming
- Tez No: 482365
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR ALTUNTAŞ, PROF. DR. ENGİN ÖZGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sivas ilinde aspir tarımında farklı toprak işleme yöntemlerinin toprak, bitki ve verim özelliklerine etkilerini belirlemektir. Araştırmada, Gürün ilçesi Kavak köyündeki bir çiftçi tarlasında 2017 yılı aspir üretim sezonu boyunca geleneksel ve korumalı toprak işleme yöntemlerinin uygulanmasıyla toprak, bitki ve verim özellikleri açısından en uygun toprak işleme yönteminin belirlenmesine çalışılmıştır. Denemelerde Linas ve Remzibey-05 aspir çeşitleri kullanılmıştır. Uygulanan toprak işleme sistemleri olarak; TİS-1 (geleneksel toprak işleme yöntemi: kulaklı pulluk+kültivatör+ekim makinası), TİS-2 (koruyucu toprak işleme sistemi-1: goble disk+ekim makinası), TİS-3 (koruyucu toprak işleme sistemi-2: çizel+diskli tırmık+ekim makinası), TİS-4 (koruyucu toprak işleme sistemi-2: anızda ekim makinası kullanımı) şeklinde uygulanmıştır. Toprak nem içeriği, hacim ağırlığı ve penetrasyon direnci değerleri 0-15 cm ve 15-30 cm toprak derinliklerinde ekim sonrası ve hasat sonrası için anıza ekim (TİS-4) uygulamasında diğer toprak işleme sistemlerine göre daha yüksek değerler bulunmuştur. Linas ve Remzibey-05 aspir çeşitleri için ortalama çimlenme süresi (OÇS) değerleri en yüksek ve en düşük sırasıyla TİS-1 ve TİS-4 uygulamalarında elde edilirken, çimlenme oranı indeksi değerleri her iki çeşit için en yüksek ve en düşük sırasıyla TİS-4 ve TİS-1 uygulamalarında elde edilmiştir. En yüksek tohum verimi Linas çeşidi için 88.55 kg da-1 ve Remzibey-05 çeşidi için 84.50 kg da-1 değerleri ile TİS-1 uygulamasında bulunurken, en düşük tohum verimi ise Linas ve Remzibey-05 çeşitleri için sırasıyla 62.83 kg da-1 ve 59.93 kg da-1 ile TİS-4 anıza ekim uygulamasında bulunmuştur. Sonuç itibariyle, toprak işleme yöntemlerinin aspir bitkisinin toprak, bitki ve verim parametrelerine etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of different tillage system on soil, emergence and yield characteristics of safflower in Sivas province. In the study, the most soil tillage system was determined in terms of soil, plant emergence and yield parameters by applying the conventional and conservational tillage methods in a farm of Kavak village of Gürün district during the 2017 safflower cultivating season. Two varieties of safflower (Linas and Remzibey-05) were used in the experiments. In this study, the tillage systems were applied as TİS-1 (the conventional tillage system: moldboard plough+cultivator-float+planter), TİS-2 (conservational tillage system-1: goble disc+planter), TİS-3 (conservational tillage system-2: chisel+disc harrow+planter), TİS-4 (conservational tillage system-3: no-till). Soil moisture content, bulk density and penetration resistance values for 0-15 cm and 15-30 cm soil depth were higher in no till than the other soil tillage systems at post-planting and post-harvest measurements. The highest and lowest mean emerged dates (OÇS) for Linas and Remzibey-05 safflower cultivars were obtained from TIS-1 and TIS-4 applications, while the highest and lowest emerged rate index values were obtained from TIS-4 and TIS-1 applications, respectively. The highest safflower seed yield was found in TIS-1 application with 88.55 kg da-1 for Linas cultivar, and 84.50 kg da-1 for Remzibey-05, while the lowest seed yield was found 62.83 kg da-1 for Linas and Remzibey-05 varieties, respectively 59.93 kg da-1 was in TİS-4 no till application. As a results of this study, the soil, plant emergence, and yield parameters of the safflower were affected by applied soil tillage systems.