Kırsal alanda kahvehanelerin rolü: Tokat ili Merkez ilçe örneği
The role of coffee houses in rural area: A case study of the Central county of Tokat province
- Tez No: 482371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ORUÇ, YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı Tokat ili Merkez ilçeye bağlı köylerde kahvehanelerin kırsal alan insanının yaşamındaki yerini, sosyal, kültürel ve ekonomik açılardan olumlu ya da olumsuz etkilerini, bilginin yayılımındaki işlevini, kahvehanesi olan ve olmayan köylerin karşılaştırılması yoluyla ortaya koymak ve buradan hareketle bu yapının kırsal gelişim sürecine katkı sağlamasına yönelik öneriler geliştirmektir. Araştırmanın ana materyalini, anket çalışması verileri oluşturmaktadır. Anket çalışması kapsamında 267 birey ile yüz yüze görüşülmüştür. Örnekleme çalışmasının ilk aşamasında, Merkez ilçeye bağlı köyler arasından, gayeli örnekleme yöntemi ile kahvehanesi olan (6) ve olmayan (5) toplam 11 köy seçilmiştir. Seçilen köylerde 20 yaş üzeri erkek nüfus belirlenmiş, ulaşılan popülasyondan oransal örnekleme yöntemiyle araştırmanın örnek hacmi (267) tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kahvehanesi olan ve olmayan köyler bazı sosyo- demografik ve ekonomik kriterler açısından farklılık göstermektedir. Tarımla ilgili toplantıların yapılması açısından ve bilgi kaynaklarına erişmede kahvehanelerin önemli bir işleve sahip olduğu görülmüştür. Bireylerin %73.8'i kahvehaneye gitmekte, %26.2'si gitmemektedir. Sohbet etmek ve eş dost görmek bireylerin bu mekânlara gitmelerindeki en önemli nedenlerdir. Gitmeyenlerin bu tercihlerinin en önemli nedeni ise bu mekânlarda kötü alışkanlıklar edinilmesi ihtimalidir. Yapılan ki kare analizi sonucunda köyde kahvehane bulunup bulunmamasıyla nüfus, gelir, eğitim, meslek grupları, arazi varlığı, kahvehane alışkanlığı gibi faktörler arasında ilişki olduğu belirlenmiştir. Kahvehanesi olan köylerde genç nüfus daha yoğun, tarımsal gelir daha yüksek, tarım dışı meslekler daha yaygındır. Kahvehanesi olmayan köylerde okur-yazar olmayanlar daha yüksek orandadır. Kahvehaneye alışkanlığıyla ise, yaş, eğitim, meslek grupları arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Kahvehaneye gidenler daha çok 50 ve altı yaş grubunda, lise ve daha düşük eğitime sahip ve yalnızca çiftçilik yapan bireylerdir. Kahvehanelerin kırsal alan için önemli mekânlar olduğu görülmektedir. Bu mekânlarda geçirilen sürenin bireyler için daha verimli hale getirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aims of the present study were to investigate the role of coffeehouses in the life of people living in rural areas, their positive as well as negative social, cultural and economic effects and their function in disseminating the knowledge through comparing the villages with and without coffeehouses in villages of Central District of Tokat Province, and to produce suggestions for these structures to provide support for rural development process. The main material of the study was data from a questionnaire, carried out in villages via face-to-face interviews with 267 people. At the first stage of sampling, six villages with coffeehouse and five villages without coffeehouse were selected among all villages of Central District using purposed sampling method. The population of males over the age of 20 were determined, and sample size (267) was determined using proportional sampling. Based on the results, the villages with and without coffeehouses had differences for some socio-demographic and economic criteria. It was found that coffeehouses had a significant function to hold meetings and for accessing the information sources. Of all individuals, 73.8%attended to coffeehouses, while 26.2%did not. The main reasons for individuals to attend coffeehouses were conversation and seeing friends. The reason for people who opted to stay away from coffeehouses was the possibility to acquire bad habits in these social areas. Önem Değeriuare analyses showed that there were associations between the presence of coffeehouses in villages and number of residents, income, education, occupational groups, land size and coffeehouse habits. Younger population was more common, agricultural income was higher and non-agricultural occupations were more common in villages with coffeehouses. Illıteracy rate was higher in villages without coffeehouses. Attending coffeehouse was significantly associated with age, education level and occupational groups. People attending to coffeehouses were commonly at the age group of 50 and younger, had high school or below level of education and had the farming as the only occupation. It appeared that coffeehouses were important spaces for rural areas. Studies to make the time spent in these social spaces more efficient for individuals are needed.