Sivas Ekincioğlu Köyü arazi toplulaştırmasının tarımsal altyapı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of land consolidation on Sivas Ekincioğlu Village agricultural infrastructure
  1. Tez No: 482370
  2. Yazar: MUSTAFA DEVRİM AKYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Sivas İlinin Ekincioğlu köyünde gerçekleştirilen arazi toplulaştırmasının performansının başarı durumunu değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, bu amaç için şu ölçütler dikkate alındı; blok ve parsel yönlerinin belirlenmesi, küçük parçalanmış parsellerin birleştirilmesi, parsellerdeki hisse sayılarının düzenlenmesi, toplulaştırma oranı, arazi toplulaştırmasının parsellerin en-boy ve şekilleri üzerindeki etkileri, parsellere ulaşımı sağlayacak yol koşulları, parsellerin sulama imkanları ve sulama oranı, arazi toplulaştırması öncesi ve sonrası ürün verimlerindeki değişiklik ve birim alandan elde edilen gelir durumu. Arazi toplulaştırması 3 889.5 dekar alanda 453 adet parsel üzerinde planlanmıştır. 15 dekardan daha küçük olan parsellerin sayısı 403 ten 197 ye düşerken, projeden sonra parsel sayısı 280 oldu. Toplam hisse sayısı da 737 den 433 ye düşmüştür. Araştırma alanından alınan numunelerin analiz sonuçlarına bağlı olarak Storie indeksi ve Arazi kullanım kabiliyeti bağlamında I., II. ve IV. Grupta bulunan toprak tipleri tespit edilmiştir. Toplulaştırma öncesi yapılan blok planının büyük oranda doğu-batı doğrultusunda konumlanmıştır. Bunun bir sonucu olarak da tüm parsellerin % 75.36 sı kuzey-güney doğrultusunda kalmıştır. Toplulaştırma oranı % 38 olarak hesaplanmıştır. Projenin uygulanmasıyla dikdörtgen parsel oranı % 37.6 dan % 49 a yükselmiş yamuk şekilli parsel oranı % 55.18 den % 45.71 e düşmüştür. ayrıca kare parsel oranı % 4.63 ten % 4.28 e düşmüş, üçgen parsel oranı % 2.20 den % 0.71 e düşmüştür. 1/3-1/7 oranları arasındaki parsel sayısı 92 olurken, 1/3-1/7 oranlarından büyük parsel sayısı 30 olarak saptanmıştır. Projenin uygulanmasıyla, tarla içi yollar 3 km den 22 km çıktı, sulama oranı ise % 51.3 ten % 92.9'a yükseldi. Toplulaştırmadan sonra yulaf dışında tüm ürün verimlerinde artış sağlanmış ve yalnızca korungadan zarar edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was performed to evaluate the success of the land consolidation applied to the village of Ekincioğlu in Sivas province. In the research, the following measures were taken into consideration for this purpose; determination of the blocks and parcels direction, consolidation of small fragmented parcels, the regulation of the number of shares in parcel, consolidation ratio, the effects on the aspect and shape of the parcel of land consolidation, road conditions to provide access to parcels, parcel of irrigation facilities and irrigation rate, changes in the yield before and after land consolidation, and revenue per unit area condition. Land consolidation is planned over 3 889.5 acres and 453 parcels. There were 280 parcels after the project while the number of parcels smaller than 15 decares dropped to 197 from 403. The total number of shares also decreased from 737 to 433. Based on analysis of samples taken from research area, types of soil belonging to first, second and fourth groups in the context of land use capability were detected with respect to storie index. The block-plan made before land consolidation was largely located in the east-west direction. As a results of this structure, 75.36 % of all parcels remained in the north-south direction. Land consolidation rate was calculated as 38 %. By the application of the Project to the study area, rectangular parcel rate varied from 37.6 % to 49 % whereas trapezoidal parcel rate decreased from 4.63 % to 4.28 %. Besides, square and triangle parcel rates decreased from 4.63 % to 4.28 % and 2.20 % to 0.71 %, respectively. The number of parcels much more the 1/3 to 1/7 ratios was determined as 30 pieces while the number of parcels between these ratios was 92. By the project, farm purpose roads increased from 3 kilometers to 22 kilometers and, irrigation rate rose from 51.3 % to 92.9 %. Increase in all agricultural products yield was achieved except oat, and sainfoin had a loss only in the commercial sense.