Cam ham madde atıklarının, endüstriyel atık seddelerinde dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliği
Usability of glass raw material wastes as filling for the industrial wastes disposal area
  1. Tez No: 482393
  2. Yazar: GÜL KARAKILÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma 2017/2018 öğretim yılında Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Anabilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Mersin ili, Akdeniz ilçesi, Sarıibrahimli mahallesi bölgesinde bulunan Trakya Cam Fabrikası'na ait cam ham madde atığı (şlam) aynı bölgede yer alan Çimsa çimento ham madde pasası ve Yumurtalık İsken Fabrikası'ndan çıkan uçucu kül malzemesi bu tezin çalışma konusunu oluşturmaktadır. Son yıllarda ekonomik ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, endüstriyel katı atıkların miktarı ve çeşidi giderek artmaktadır. Bu çalışmada, endüstriyel katı atıkların değerlendirilmesi, ham madde olarak yeniden değerlendirilmesi ve tekrar ekonomiye kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, cam ham madde atığı belli oranlarda çimento ham madde pasası ile karıştırılmış ve dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Türkiye'de enerji ihtiyarcını karşılamak üzere kurulan büyük kapasiteli kömür yakan termik santrallerinde, kül oranı yüksek, düşük kalorili linyitler kullanılmaktadır. Kömürün yanması sonucunda ortaya çıkan uçucu kül, önemli derecede çevresel ve ekonomik problemler oluşturmaktadır. Oysaki uçucu küller endüstriyel atık olarak geri kazanılmaya elverişli bir malzeme olup değişik sektörlerde değerlendirilme imkanı vardır. Bu tez çalışmasında uçucu külün, çimento ham madde pasası ile karıştırılması sonucu elde edilen özellikler özetlenmiştir. Üzerinde çalışılan numunelerin arazi incelemesi ve laboratuvar (fiziksel, kimyasal ve mekanik) deneyleri yapılmış ve karakteristik özellikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as an MSc thesis at the Department of Geology in the Institute of Natural and Applied Sciences, University of Çukurova in the academic year of 2017-2018. Glass raw material waste material belonging to Trakya Cam Factory located in Mersin province, Akdeniz district, Sarıibrahimli neighborhood area, Çimsa cement raw material located in the same region and fly ash material coming from the Yumurtalık Isken Factory constitute the study topic of this thesis. In parallel with economic and technological developments in recent years, the amount and variety of industrial solid wastes is increasing. In this study, it is aimed to evaluate industrial solid wastes, to reuse them as raw materials and to gain economy again. For this purpose, glass raw material wastes were mixed with clay materials at certain ratios and evaluated as usability as filling material. In our country, large capacity coal-fired thermal power plants that are established to meet the energy need, low-calorie, ash-high lignite is used. Fuel ash as a result of the burning of the vapors causes considerable economic and environmental problems. However, fly ash is a convenient material to be recovered as industrial waste and has evaluation opportunities in various sectors. In this study, the characteristics obtained by mixing fly ash and clay material are evoluated. The field samples and laboratory (chemical, physical and mechanical) tests of the specimens were carried out and their characteristics were revealed.