Earthenware sırlarda endüstriyel hammadde (alçı,ni-co kompozit,uçucu kül, pirit külü) atık etkilerinin incelenmesi
Investigation of the waste effects of industrial raw materials (plaster, ni-co composite, fly ash, pyrite ash) in earthenware glazes.
  1. Tez No: 825620
  2. Yazar: SOYDANER ARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUREDDİN GÜLAÇTI, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE YILDIZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, Industrial Design, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik ve Cam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Endüstriyel hammaddelerin kullanımı teknolojik gelişme ile birlikte giderek artmıştır. Maden kullanımının artmasıyla birlikte zenginleştirme sonrası oluşan atık miktarı da artmaktadır. Atıkların geri dönüştürülmesi, bazı endüstriler için üretim maliyetlerini ve çevre kirliliğini azaltabilir. Katı atık ve cüruf, son zamanlarda seramik sırlarda pigment üretmek için kullanılabilecek potansiyel bir ham madde olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmada, endüstriyel hammadde (alçı, ni-ko kompozit, uçucu kül, pirit kül atığı) atıklarının farklı ağırlık oranlarında sırlara katılmasının etkisi araştırılmıştır. Atıkların kimyasal analizi x-ray floresans (xrf) ile yapılmıştır. Atık ve sırların fazlarını belirlemek için X-ışını kırınımı (xrd) kullanıldı. L, a ve b analizleri ile renk ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of industrial raw materials has gradually increased with the technological development. With the increase in mineral use, the amount of waste generated after enrichment also increases. Recycling of waste can reduce production costs and environmental pollution for some industries. Solid waste and slag have recently been recognized as a potential raw material that can be used to produce pigments in ceramic glazes. In this study, it was investigated effect of that industrial raw material (plaster, ni-co composite, fly ash, pyrite ash waste) wastes were added to glazes at different weight ratios. Chemical analysis of the wastes were used by x-ray fluorescence (xrf). X-ray diffraction (xrd) was used to determine the phases of the waste and glazes. color meuserements were done with L, a and b analyzes.