E. coli, Klebsiella sp., Pseudomonas aeroginosa ve Staphylococcus aureus'da antibiyotik dirençlilik dağılımı ve biyoaktif molekül karışımının etkisi
The frequency of antibiotic resistance and the effect of bioactive molecule coctail on E.coli, Klebsiella sp., Pseudomonas aeroginosa and Staphylococcus aureus
- Tez No: 482394
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı hastanesinin farklı birimlerinden izole edilen Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus suşlarındaki antibiyotik dirençlilik frekansları saptanmıştır. İzole edilen bakteriler vitek-2 sistemi ile tanımlanmışlardır. Suşların dirençlilik analizleri vitek-2 sisteminde yapılmıştır. Özellikle çoklu antibiyotik dirençli suşlar seçilerek canlı bakteri sayımı ile BAM'ın bakterisit etkisi araştırılmıştır. İzole edilen bakterilerden Escherichia coli suşlarında bütün antibiyotik gruplarına karşı ortalama %51,6, Klebsiella pneumniae %78,5, Pseudomonas aeruginosa %63,5 ve Staphylococcus aureus suşlarında %32,5 dirençlilik saptanmıştır. Antibiyotikler düzeyinde Escherichia coli suşlarında ortalama %52, Klebsiella pneumoniae %78, Pseudomonas aeruginosa %58 ve Staphylococcus aureus %35 dirençlilik saptanmıştır. BAM ile yapılan uygulamalarda Escherichia coli suşlarında ortalama %77,5, Klebsiella pneumoniae suşlarında %74,28, Pseudomonas aeruginosa suşlarında %83,14 ve Staphylococcus aureus suşlarında %71 bakterisit etki bulunmuştur. Antibakteriyel etkinliği test edilen BAM hastane kaynaklı patojen bakterilerde tek doz uygulamasında ortalama %76, 25 bakterisit etki göstermiştir. Bu özelliği dikkate alındığında antibiyotiklere alternatif olma potansiyeli vardır. Ayrıca bakteriyel kontaminasyonların bulunduğu farklı ortamlarda dezenfeksiyon için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, antibiotic resistance frequency of Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aureginosa and Staphylococcus aureus strains ,which were isolated from various units of Balcali Hospital of Medical Faculty at Cukurova University have been determined. The isolated bacteria were identified and antibiogram analysis of the strains performed with VITEK-2 System. In particularly, multiple resistant strains were selected and bactericidal effect of bioactive molecul (BAM) was investigated by counting viable bacteria. The isolated strains of Escherichia coli, Klebsiella pneumonia, Pseudomonas auroginosa and Staphylococcus aureus showed resistance against all antibiotic groups by 51.6%, 78.5%, 63.5% and 32.5%, respectively. The strains of Escherichia coli, Klebsiella pneumonia, Pseudomonas. auroginosa and Staphylococcus aureus at the level of antibiotic 52%, 78%, 58% and 35% resistance have been detected, respectively. In the applications implemented with BAM, bactericidal effect found that average of 77.5% in Escherichia coli strains, 74,28% in Klebsiella pneumonia strains, 83.14% in Pseudomonas auroginosa strains and 71% in Staphylococcus aureus strains. Single dose application of BAM, bactericidal effect found that average 76.25% in hospital sourced pathogen bacteria. Therefore, BAM may potential of replacing antibiotics. Furthermore, it can be used for the disinfection of various medium that contains bacterial contamination.