Modeling and analysis of a three phase dual active bridge isolated bidirectional DC-DC converter
Üç faz çift aktif köprülü izoleli iki yönlü DA-DA dönüştürücünün modellenmesi ve analiz edilmesi
- Tez No: 482399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yüksek güçlü DC-DC dönüştürücüler özellikle elektrikli araç, yenilenebilir enerji dönüşümü, uzay ve demiryolu uygulamaları alanındaki gelişmelerle birlikte çok önemli hale gelmiştir. Bu uygulamaların çoğu, sistem verimliliği için çok önemli olan DC-DC dönüştürme aşamalarını gerektirir. Enerji dönüşüm bu uygulamalarda yüksek güç seviyelerinde gerçekleştiğinden, DC-DC dönüştürücü aşamaları sistem verimliliği ve kararlılığı için çok etkilidir. Buna ek olarak, çift yönlü enerji aktarımı ve düşük ağırlık gereksinimleri, bu uygulamaların çoğunda yaygın olan konulardır. Bu gerçek, daha istikrarlı ve verimli sistemler sağlamak için bazı hususlar ve sistem iyileştirme faaliyetleri gerektirir. Çift yönlü aktif köprü (ÇYAK) topolojisi bu sorunların üstesinden gelmeye katkıda bulunan etkili topolojilerden biridir. Çift aktif anahtarlama elemanları çift yönlü güç aktarımını sağlanmak, yüksek frekanslı izolasyon transformatörü ise düşük ağırlıklı sistem tasarımı sağlamak için kullanılmaktadır. Bu tezde üç faz aktif köprülü izoleli iki yönlü DA-DA dönüştürücü modellenmiş ve analiz edilmiştir. Giriş voltajı 600 V, çıkış voltajı 800V, sistem nominal gücü 80 kW olarak belirlenmiştir. Giriş ve çıkış voltajları ve güç aralığı demiryolu çalışma aralıkları baz alınarak belirlenmiştir. Bu sistem tasarımında kararsız gerilim ve yük koşulları da göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
High power DC-DC converters have become very important with developments in especially electric vehicle, renewable energy conversion, aerospace, and railway applications. Most of these applications require DC-DC conversion stages that are also very important for the system efficiency. Since the energy conversion takes place at high power levels in these applications, DC-DC converter stages are very effective for the system efficiency and stability. In addition, bidirectional energy transfer and low weight requirements are common issues for most of these applications. This fact requires some considerations and system improvement activities to provide more stable and efficient systems. The dual active bridge (DAB) topology is one of the effective topology that contributes to overcome these problems. Dual active switching elements are used to provide bidirectional power transfer and high frequency isolation transformer is used to provide low weight system design. In this thesis a three phase dual active bridge isolated bidirectional DC-DC converter is modeled and analyzed. The input voltage is determined as 600 V the output voltage is determined as 800 V and the system nominal power is determined as 80 kW. The Input and the output voltages and the power range are determined based on railway operating ranges. Unstable conditions of voltage and the load are also considered in this system design.