Esnek hücresel üretim sistemlerinde makinelerin arızalarına ve parçaların taleplerindeki değişimlere dayalı tasarım problemi için matematik programlama yaklaşımı
A mathematical programming approach for design problem of flexible cellular manufacturing systems based on breakdowns of machines and changes in demands of parts
- Tez No: 482398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Esneklik kavramı müşteri isteklerine ve rekabet şartlarına olan uyumu tanımlarken, hücresel üretim sistemleri ise işlemlerin kontrolünü daha etkin gerçekleştirebilmek için benzer parçaların parça ailelerinde ve uygun makinelerin de makine hücrelerinde gruplanmasını sağlar. Esnek hücresel üretim sistemlerinin etkin tasarımı sayesinde işlemlerin daha hızlı ve verimli bir şekilde ilerlemesi sağlanmaktadır. Bu çalışmada, esnek hücresel üretim sistemleri tasarımında etken bir rol oynayan makine arızaları, parça talebinde artırım ve azaltma istemleri, parça iptal istemleri, acil parça talepleri, makineleri hücrelere atama, parçaları makinelere atama ve tedarikçide yaptırma kararları gibi kararlar yer almaktadır. Ayrıca, üretim maliyeti, makine satın alma ve makine tamiri maliyetleri, dış kaynak kullanımı maliyeti, talebin elde kalma maliyeti gibi maliyet kalemlerini içeren toplam maliyeti optimum çözüme götüren matematik programlama modeli geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
While the concept of flexibility defines the adaptation to customer requirements and competition conditions, cellular manufacturing systems provide the grouping of similar parts and related machines into part families and machine cells respectively to control jobs effectively. Due to the effective design of flexible manufacturing systems, related processes proceed faster and more efficiently. In this study, there are the decisions such as machine breakdowns, request for increase and decrease of parts demands, order to cancel parts, order for urgent parts, assignment of machines to cells, assignment of parts to machines and outsourcing decisions which perform an effective role in the design of flexible cellular manufacturing systems. Moreover, a mathematical programming model is developed to optimize the total cost that includes various cost elements such as production cost, machine purchasing and machine repair costs, outsourcing cost, holding cost.