Yerli yapım tarla pülverizatörlerinde durum tespiti ve kullanılan püskürtme kollarının teknik yönden değerlendirilmesi
Technically evaluation of domestically manufactured sprayer booms and status determination of crop sprayers
  1. Tez No: 482402
  2. Yazar: MEDET İTMEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye'de yerli yapım asılır tip tarla pülverizatörleri en fazla kullanılan bitki koruma makinalarından birisidir. Pülverizatör imalatçıları, bu pülverizatörler üzerinde farklı depo hacimleri, kol genişlikleri, memeler, kontrol üniteleri vb. kullanarak çok farklı tipte ürünler ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada Türkiye de en fazla pülverizatör imalatı yapan iller de dikkate alınarak, toplam dokuz değişik ilde on dokuz imalatçıyla yüz yüze görüşülerek asılır tip tarla pülverizatörleri püskürtme kolları tasarımı ve ilgili diğer teknik konularda bir anket çalışması yapılmıştır. Püskürtme kolları dışındaki teknik konulara yönelik olarak imalatçı firmalara; ürünlerinin, makina emniyet yönetmeliğine uygunluğu, pülverizatörlerin çelik aksamlarının imalatları ve maliyetleri ile ilgili sorular da sorulmuş ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre firmaların %48'inde yaygın olarak 400 L depo kapasiteli ve 10 m püskürtme kol genişliğine sahip pülverizatörler üretilmektedir. En yaygın üretilen üç farklı tip püskürtme kol dizaynı (basit kirişli, basit kiriş-ucu profilli konsol kiriş ve tamamen profilli konsol kiriş ) bir CAD (Computer Aided Design) programında modellenerek statik ve modal analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; doğal frekansı en düşük olan püskürtme kol tasarımının tamamen profilli konsol kiriş sistemli dizayn tipi olduğu saptanmıştır. İmalatçı firmaların % 94,74'ünün Makine Emniyet Yönetmenliğine uygun ürünler ürettikleri ve imalatçıların %35,46'sı püskürtme kolu imalatında en yüksek maliyet unsuru olarak sarf malzeme olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, domestic tractor mounted crop sprayers are one of the most used plant protection machines. Manufacturers of crop sprayers manufacture crop sprayer which have different tank volumes, work widths, nozzles, control units etc. available on it to produce very different types of products. In this study, a survey on tractor mounted crop sprayers was conducted by interviewing face to face with nineteen different manufacturers total, taking into consideration the factories which produced the most crop sprayers in nine different cities in Turkey and technical information about tractor mounted crop sprayers boom manufactured by the companies. Technical issues apart from the sprayer booms, companies and products for sprayer manufacturers; compliance machine safety regulations, costs of steel components of sprayers were asked and the data obtained were evaluated. According to the results obtained, 48% of the companies manufacture crop sprayers with 400 L tank capacity and 10 m sprayer boom width most commonly. Static and modal analyzes were made by modeling in three different types of sprayer boom designs (simple beam, simple beam with cantiliever beam profile tip and fully cantilever beam profile ) in a CAD (Computer Aided Design) program. According to results of analysis; it is determined that the rigid sprayer boom design is a fully cantilever beam profile system design type. 94.74% of the manufacturing companies stated that they produce the products which are in compliance with the Machinery Safety Directive and 35.46% of them are consumables as the highest cost in the production of the sprayer booms.