Karaisalı formasyonunun (Adana baseni kuzeyi) sedimantolojik evrimi
Sedimentological evolution of Karaisali formation (North of Adana basin)
- Tez No: 482401
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma, Neojen yaşlı Adana Baseni'nin kuzey-kuzeybatı kesimlerinde yüzeyleyen Karaisalı Formasyonu'nun çökelme ortamını ve bölgede gerçekleşen göreceli deniz seviyesi değişikliklerini fasiyes analizi yaparak belirlemeyi amaçlamaktadır. Ölçülü kesitlerden alınan örneklerden ince kesitler hazırlanmış ve polarizan mikroskop altında incelenmiştir. Adana Baseni Tersiyer sedimanter istifi, çalışma alanında karasal özellikteki Gildirli Formasyonu (Oligosen-Alt Miyosen) ile başlamakta ve Paleozoyik-Mesozoyik temel üzerine açısal uyumsuzlukla gelmektedir. Bunun üzerine, trasgresyonla Akitaniyen'e ait genelde sığ denizel sedimanlardan oluşan Kaplankaya Formasyonu (Burdigaliyen-Langhiyen (?)) uyumlu olarak gelmektedir. İlerleyen transgresyon, uygun iklim şartları ve ortamdaki karbonat artışı Karaisalı Formasyonu'na ait karbonatların oluşumunu sağlamıştır. Yeni bulgular (özellikle nannoplankton verileri) Akitaniyen'de başlayan Karaisalı Formasyonu karbonat çökeliminin çalışma alanında Serravaliyen'e kadar devam ettiğini göstermektedir. Burdigaliyen sonuna kadar devam eden bu deniz seviyesi yükselimi, Langhiyen başlarındaki deniz seviyesi düşmesi ile sonlanmıştır. Deniz seviyesinin tekrar yükselmesi ile birlikte, şu anda en üstte gözlenen ve deniz tarafından karaya doğru bir resif kütlesinin tüm kısımlarını temsil eden litolojiler gelişmiştir. Basen kenarında bu karbonatlar oluşurken, açık deniz tarafında Langhiyen-Serravaliyen yaşlı Cingöz Formasyonu denizaltı yelpaze sedimanları çökelmiştir. Sonuç olarak, Karaisalı Formasyonu'nun oluşumunun bu çalışma ile ilk defa Serravaliyene kadar devam ettiği tespit edilmiştir. Formasyonun oluşumunda yersel deniz seviyesi değişimleri, paleotopoğrafya, yersel tektonizma ve ortama havza kuzeyinden kırıntı malzeme girdisinin olmamasının etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine deposition environment of the Karaisalı Formation cropping out in the north and northwestern parts of the Neogene Adana Basin and relative sea level changes in the area by means of facies analyses. Thin sections were prepared from the samples taken from the measured sections and were examined under a polarizing microscope. The sedimentary sequence of Adana Basin in the field of study; discordantly starts with terrestrial Gildirli Formation (Oligocene-Lower Miocene) and comes angular unconformity on the Paleozoic-Mesozoic basis. Kaplankaya Formation (Burdigalian-Langhian (?)), which is generally composed of shallow marine sediments belonging to Akitanian, transitionally overlies this. Continuations of transgression, optimum climatic conditions and increase of carbonate production have provided development of Karaisalı carbonates. New data (especially nannoplankton data) show that carbonate sedimentation of Karaisalı Formation starting in the Aquitanian, continued until Serrevallian in this area. This sea-level rise continued until the late Burdigalian ends with the sea-level fall at the beginning of Langhian. Following sea-level rise allowed to develop a reef platform with all the parts and lithologies of a reef body from marine area to land. While this carbonate platform is forming at the marginal parts of the basin, the deeper part is characterized by submarine fan sediment of Langhiyen-Serravallian aged Cingöz Formation. As a result, development of Karaisalı Formation founded first time with this study that continued up into Serrevallian. Local sea level changes, paleotopography, local tectonism and the absence of clastic input from the north margin were main effects for the evolution of the Karaisalı Formation