Enerji kırıcı yapı üzerindeki akımın sayısal ve deneysel analizi
Numerical and experimental analysis of flow over energy dissipator structure
  1. Tez No: 482407
  2. Yazar: OĞUZ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT SAMİ AKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Farklı eğimlere sahip dolusavak şüt kanalının mansabındaki enerji kırıcı üzerinde oluşan hidrolik sıçramanın karakteristik özellikleri farklı Froude sayıları ve eşik yükseklikleri için deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Akım bölgesindeki hızlar Lazer Doppler Anenometre (LDA) kullanılarak ölçülmüştür. Ölçülen hız ve akım profilleri, aynı koşullar altındaki akımın sayısal model bulgularının doğrulanması için kullanılmıştır. Akımın hareketini idare eden temel denklemler sonlu hacimler yöntemine dayalı Ansys-Fluent programı yardımıyla, Standard k-e, Renormalization group k-e, Realizable k-e, Modified k-w, Shear Stress Transport k-w ve Reynolds Stress Model türbülans modelleri kullanılarak sayısal olarak çözülmüştür. Akım profillerinin sayısal hesaplamaları, Akışkan Hacimleri Yöntemi (VOF) ile gerçekleştirilmiştir. Hesaplama ağının sayısal sonuçlar üzerindeki etkisinin test edilmesi için Ağ Yakınsama İndeksi (GCI) yöntemi kullanılmıştır. LDA ile yapılan ölçümlerden elde edilen deneysel bulgulara göre hidrolik sıçramanın geometrik ve kinematik özellikleri belirlenmiş, farklı yapı ve akım koşullarının hidrolik sıçrama ve enerji sönümlenmesi üzerindeki etkileri sunulmuştur. Deneysel ölçümlerle yapılan karşılaştırmalardan, Reynolds Stress Modelinin diğer türbülans modellerine göre hız alanının ve akım profilinin belirlenmesinde daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The characteristics of the hydraulic jump in a stilling basin downstream of the spillway chute channel with different slopes were investigated experimentally and numerically for different Froude numbers and sill heights. The velocities in the flow field were measured using Laser Doppler Anemometry (LDA). The measured velocity and flow profiles were used to verify the numerical model findings of the flow under the same conditions. The governing equations of the flow were numerically solved by Ansys-Fluent program based on finite volume method using Standard k-e, Renormalization group k-e, Realizable k-e, Modified k-w, Shear Stress Transport and Reynolds Stress Model turbulence models. The volume of fluid (VOF) method is used to determine the flow profile in the numerical analysis. The testing of the numerical results for grid-independent numerical solution is carried out using a Grid Convergence Index (GCI) analysis. The geometrical and kinematic properties of the hydraulic jump were determined using the LDA measurements, and the effects of different structure and flow conditions on hydraulic jump and energy dissipation were presented. Comparisons of the numerical and experimental results indicated that the Reynolds Stress Model was more successful turbulence model than the others for the determination of the velocity field and flow profile