Poliamid (naylon) elyafı boya fiksatörü sentezi ve kullanılabilirliğinin incelenmesi
Nylon (poliamide) fabric dye fixing agent and examining the useful of it
  1. Tez No: 482408
  2. Yazar: AYTEN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tekstil elyaflarından naylon 6 ve naylon 6,6 yani poliamid elyaflarının asit boyaları ile boyanması sonrası, boyanın kumaşa daha iyi fikse olması ve asit boyaları ile boyanmış olan elyafın yaş haslıklarının iyileştirilmesi çok önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında naylon yani poliamid elyafı fikse maddesi sentezi yapılmıştır. Naylon boyasını poliamid kumaşına fikse edecek maddeler anyonik yapıda, poliamid yüzeyini kapsayacak yeterlilikte molekül büyüklüğüne sahip, polimerik bazda ve poliamid elyafının azot içeren grupları ile etkileşerek, yüzeyde bir katman oluşturmakta ve boyanın kumaştan dışarıya doğru yayılımını önleyebilmektedir. Bu kapsamda sentezlenen kimyasal fiksatörün çevre ve insan sağlığına da olumsuz etkisi olmaması çalışmada ki en önemli husus olmuştur. Piyasada kullanılmakta olan bisphenol ve formaldehit türevleri, kanserojen ve yasaklı maddeler olduğundan bu maddelerin yerine kullanılabilecek, çevreci, insan sağlığına zarar vermeyecek ve maliyeti de piyasa da kabul görecek, yeni bir madde sentezi yapılmıştır. Karboksilik asit türevleri olarak akrilik asit, maleik asit, v.b. monomerlerin polimerizasyonu ve kopolimerizasyonu ile, polimerizasyonda anyoniklik sağlayacak sodyum vinil sulfonat kimyasal maddesi kullanılmıştır. Karboksilik asit türevli polimer/kopolimer sentezlenmiş ve polimerizasyonda sodyum vinil sülfonat da kullanılarak anyonik yapıda bir ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After dyeing of textile fibers of nylon 6 and nylon 6.6 which are called polyamide with acid dyes, in order to get better fixation of acid dyes to poliamide fiber and to improve the wet fatness of fabric is very important. Under this study, the synthesis of nylon fiber fixing material was carried out. The substances that fix the nylon dye to the polyamide fabric are anionic structure, with a sufficient molecule size to cover the polyamide surface, to be polymeric grade and to form a layer on the surface of polyamide fibers with the nitrogen containing groups, so it can prevent the dye to spread out from the fabric to the outside. The most important consideration in this study is that the synthesized chemical fixator has no adverse effect on the environment and human health. Bisphenol and formaldehyde derivatives, which are used in the market, are carcinogenic and prohibited substances, so instead of these substances a new substance is synthesized which is environmental, will not harm human health, and the cost of it is acceptable in the market. As carboxylic acid derivatives acrylic acid and maleic acid monomers are used for polymerization and copolymerization and in the polymerization, sodium vinyl sulphonate is used to provide anionic structure.Carboxylic acid derivative of polymer/copolymer materials are synthesized and by using sodium vinyl sulphonate, anionic structure type of polymer is obtained.