Vibration analysis of heterogeneous (FGM) or polar anisotropic annular structures via complementary functions method
Heterojen (FDM) ya da polar anizotropik dairesel delikli yapıların titreşim çözümlemelerinin tamamlayıcı fonksiyonlar yöntemiyle yapılması
- Tez No: 482412
- Danışmanlar: PROF. DR. NAKİ TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dairesel delikli yapıların titreşim ve dönel instabilite çözümlemeleri, sınır değer problemlerinin çözülmesini gerektirir. Malzeme özelliğinin veya kalınlık profilinin konuma bağlı olarak değişiyor olması, bazı malzeme ve kalınlık fonksiyonları haricinde, olayı idare eden denklemlerin kapalı çözümlerinin mümkün olmamasına neden olur. Bu durumda, sayısal yöntemlere başvurmak kaçınılmazdır. Bu çalışmanın ana konusu, analitik çözümlerin olmadığı bu gibi problemlerde programlanması kolay ve aynı zamanda oldukça etkili bir yöntem olan Tamamlayıcı Fonksiyonlar Yöntemi (TFY)'ni uygulamaktır. Zorlanmış titreşim çözümlemelerinde ise TFY, Laplace dönüşümü ile birlikte kullanılacaktır. Sunulan çözüm yöntemi, malzeme derecelendirme ve seçilen kalınlık modelinden veya uygulanan yükten-bu özellikler sürekli bir biçimde nokta nokta olarak verilmiş olsa dahi-bağımsızdır. TFY ile boyutsuz parametreler cinsinden elde edilen sonuçların doğruluğu karşılaştırmalı-değerlendirme çalışmalarıyla ve sonlu elemanlar yöntemiyle elde edilen sonuçlarla test edilmiştir. Ayrıca, polar anizotropik disklerin serbest titreşim çözümlemeleri ile polar orthotropik değişken kesitli disklerin instabilite çözümlemeleri için kapalı çözümler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vibration and rotational instability analyses of functionally-graded or anisotropic annular structures require solutions of two-point boundary-value problems. Spatially varying mechanical or thickness properties yield variablecoefficient governing differential equations for which obtaining closed-form solutions may not be possible. The present thesis uses Complementary Functions Method (CFM) which is an efficient solution method treating the two-point boundary value problem as a system of initial value problems which can be solved numerically in an efficient manner. The primary objective is to present a powerful, accurate and unified scheme to vibration and instability analyses of annular members. For the forced vibration, CFM is combined with Laplace transform. The solution method is valid for any material model, thickness profile or applied pressure; they may even be given point-by-point in a discretized manner. The results obtained by CFM in terms of non-dimensional parameters are verified by those obtained from benchmark studies and finite element method. Closed-form solutions are also developed for vibration analysis of polar anisotropic disks and for instability analysis of polar orthotropic non-uniform disks.