Belediye satış noktalarından ekmek satın alan bireylerin sosyo ekonomik özellikleri ve memnuniyet düzeyleri: Adana ili örneği
Socio economic characteristics and satisfaction levels of individuals buying bread from municipal sales points: Adana province
- Tez No: 482410
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Adana İlinde Büyükşehir Belediyesi tarafından satılan ekmekleri satın alan bireylerin özelliklerini ve memnuniyet düzeylerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda, 220 farklı satış noktasından seçilen 384 bireyle yüz yüze anket yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %61,3'ü erkek, %39,7'si ilkokul mezunu, %76,4'ü evli, yaş ortalaması 44,4 ve ortalama aile genişiliği 4,93'dür. Gıda alımında anne %51,7 iken ekmek alımında %39,7'dir. Bireylerin %78,7'si ekmeklerini günlük olarak satın almakta, tüketilen ortalama ekmek miktarı 6,32 ve %55,8'i büyük parçalara bölünmüş şeklinde servis etmektedir. Tüketicilerin yaklaşık %60 belediye satış noktalarını yeterli, %73'ü ekmeklerin temiz ve %72'si taz-lezzetin iyi olduğunu belirtmiştir. Ancak %46'sı ekmeklerin yeteri kadar büyük olmadığını vurgulamıştır. Belediyeye ait satış noktalarını yeterli bulanlar sadece %60'lık bir kesimdir. Ekmekten yabancı madde çıkmadığını belirtenlerin oranı oldukça yüksektir (%90). Eğitim seviyesi yükseldikçe tüketilen ekmek miktarı azalırken, hane halkı genişledikçe artmaktadır
Özet (Çeviri)
This study is aimed to measure the characteristics and satisfaction levels of the individuals who buy breads sold by Metropolitan Municipality in Adana Province. Within this scope, a face-to-face survey was conducted with 384 individuals selected from 220 different sales points. 61.3% of the participating individuals were male, 39.7% were primary school graduates, 76.4% were married, the average age was 44.4 and the average family size was 4.93. In food intake, the mother's role was 51,7% while in the bread purchase was 39,7%. 78.7% of the individuals are buying bread daily, and 55.8% of them serves breads in large pieces, and the average amount of bread consumed is 6.32. Approximately 60% of the consumers stated that municipal sales points were adequate, 73% stated breads are clean and 72% stated tastes are good. However, 46% emphasized that breads are not big enough. Only 60% of the people find the municipal sales points are in sufficient number.The percentage of those who stated that no foreign matter came out from their breads is very high (%90). As the level of education decreases, the amount of bread consumed decreases; but with the expand in households, the amount increases.