Soapstock'tan yüzey aktif madde sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of surface active matter from soapstock and examination of properties
- Tez No: 482413
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, soapstock bir dizi reaksiyon/proses adımlarından geçirilerek yağ asidine dönüştürülmüş ve bilinen esterifikasyon yöntemi yanında farklı katalizörler kullanılarak yüksek verimde yağ asidi metil ester (YAME) elde edilmiştir. Elde edilen yağ asidi metil ester'i, SO3(g) ile sülfolayarak (α-sülfo) yağ asidi metil ester sülfonik asit (YAMESa) elde edilmiştir. Sentezlenen YAMESa'in yapısı; FT-IR, HPLC ve 1H-NMR ile karakterize edilmiştir. Bir mono fonksiyonel anyonik yüzey aktif madde olan YAMESa'in, LABSa (lineer alkilbenzen sülfonik asik) yerine kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, soapstock was converted to fatty acid by passing through a series of reaction / process steps and high yield of fatty acid methyl ester (YAME) was obtained by using different catalyst besides the known esterification method. The obtained fatty acid methyl ester was sulfonated with SO3(g) to give (α-sulfo) fatty acid methyl ester sulfonic acid (YAMESa). The structure of synthesized YAMESa was characterized by FT-IR, HPLC and 1H-NMR. A monofunctional anionic surfactant of which YAMESa, LABSa (linear alkylbenzene sulfonic acid) instead of availability was examined.